Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Gdańsk
gdansk
image

B. SzczepułaBarbara Szczepuła, dziennikarka i pisarka.
Jest autorką siedmiu książek. Wszystkie związane są z Gdańskiem.
W roku 2013 wydała biografię znanej działaczki Solidarności z Gdańska, sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych Aliny Pienkowskiej. Książka nosi tytuł „Miłość w cieniu polityki”. (WAB). Otrzymała za nią prestiżową Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za rok 2013.
Głośna była jej książka „Dziadek w Wehrmachcie” (słowo/obraz/terytoria) o Józefie Tusku i innych Kaszubach wcielanych do armii III Rzeszy. Była pierwszą dziennikarką, która zajęła się tym ważnym tematem. Otrzymała za nią wyróżnienie Nagrody Głónej Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za rok 2007.
„Kod Heweliusza” (książka wydana w 2006 roku w ramach Fundacji Gdańskiej) to zbiór reportaży historycznych, których bohaterami są gdańszczanie z Wolnego Miasta, oraz przybysze z Kresów którzy nad Bałtyk trafili po wojnie i razem budowali miasto. „Każdy, kto kocha Gdańsk i chce wiedzieć więcej o ludziach, którzy tu mieszkali i mieszkają, znajdzie w tej książce obrazy zdarzeń i portrety, których się nie zapomina. (…) Reportaż to sztuka prawdy zamienionej w opowieść. Opowieść, która daje nam Barbara Szczepuła, jest piękna, mądra, wieloznaczna i nie jeden raz przejmująca” – stwierdził Stefan Chwin.
Podobną tematykę ma „Rajski ogród” wydany przez Muzeum II Wojny Światowej w 2010 roku. Autorka krąży wokół gdańskich losów, zafascynowana historią miasta, o którą ocieramy się tu na każdym kroku.
Wydała również książkę „Długa podróż poślubna”. Jest to zbiór reportaży o ludziach, którzy z różnych powodów wybrali emigrację
Pierwsza książka Barbary Szczepuły to „Przystanek Politechnika”. Jest to książka o ludziach związanych z tą największą gdańską uczelnią, która została uznana przez czytelników Dziennika Bałtyckiego za książkę roku 2004 i była bestsellerem na Pomorzu.
W 2014 roku wydała niejako jej ciąg dalszy – “Okno z widokiem na Politechnikę”.
Szczepuła odnalazła nieznane wiersze Zbigniewa Herberta i opisała jego młodzieńczą miłość w reportażu „Podwójny oddech”, opublikowanym – wraz z wierszami Herberta – w wydaniu książkowym.
Barbara Szczepuła od przeszło dwudziestu lat pisze reportaże i felietony w „Dzienniku Bałtyckim”, mieszka w Gdańsku. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Wielokrotnie była nagradzana. Rada Miasta Gdańska przyznała Barbarze Szczepule w 2008 roku Medal Księcia Mściwoja „za wybitną działalność publicystyczną i autorską oraz odwagę, z jaką porusza trudne tematy z przeszłości Gdańska oraz takt, z jakim je omawia”.
Paweł Huelle tak ją ocenił: „Dziennikarka? Owszem, znam Barbarę Szczepułę w tej roli, ale od kilku lat, czytając jej znakomite reportaże, coraz mocniej myślę o autorce jako pisarce. Tej, która wysnuwa swoje opowieści z realnej tkanki życia, historii, rozmów z ludźmi, nadaje owym historiom własne piętno i pozwala czytelnikowi przejrzeć się w tym zwierciadle, skłaniając do głębokiej refleksji. Nad naszym wspólnym – polskim, gdańskim, pomorskim losem”.
Barbara Szczepuła ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej, dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz Papieski Wydział Teologiczny dla Świeckich przy Seminarium Duchownym w Warszawie.