Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Gdańsk
gdansk
image

*

2016

Zenon Gołaszedziennik-gdanskiwski  – „Charles’a Ogiera Dziennik gdański” (przekład i opracowanie).

Charles Ogier (1595 – 1654) był sekretarzem poselstwa francuskiego, mającego za zadanie doprowadzenie do pokoju między Szwecją a Polską. Poselstwo to dotarło do Polski wiosną 1635 r. i po podpisaniu traktatu pokojowego przebywało tu do czerwca 1636 r., przez dłuższy czas kwaterując w samym Gdańsku.

Charles Ogier podczas tej podróży prowadził Dziennik, dzięki czemu miłośnicy historii Gdańska uzyskują znakomity szkic obyczajowy z życia w XVII-wiecznym nadmotławskim grodzie. I właśnie te fragmenty, dotyczące opisów Gdańska i jego mieszkańców, stały się się treścią niniejszej książki.

Publikacja wzbogacona została reprodukcjami dawnych sztychów ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej.

 

 

2015

*

MIESZKO WNUK MIESZKAZenon Gołaszewski„Mieszko wnuk Mieszka” to powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XI w. Ta na poły biograficzna powieść poświęcona jest synowi Bolesława Chrobrego, Mieszkowi II Lambertowi, chociaż obejmuje czasy przed objęciem przez niego władzy, a kończy się na jego koronacji.
Autor, historyk, starał się w swojej książce uwzględnić najnowsze spojrzenie innych historyków na postać Mieszka II, przywracające dobre imię władcy, któremu źle się przysłużył „czarny PR” kronikarzy. Owa powściągliwość oraz negatywne opinie dawnych dziejopisarzy, będących bez wyjątku przedstawicielami Kościoła, wynikały poniekąd z tego, że w jego czasach przeważającą większość mieszkańców Polski nadal sprzyjała dawnej religii swoich ojców. Powieść ta stanowi równocześnie swoiste novum w polskiej prozie historycznej, bowiem stara się opisać tamtą epokę jakby ustami ówczesnych ludzi, kultywujących przedchrześcijańskie tradycje i rodzimowierczą, politeistyczną religię.
Książka ta otwiera cykl powieściowy pod wspólnym tytułem DZIECI SWAROŻYCA. Autor przygotowuje obecnie II tom, zatytułowany „Król Mieszko”.

 

*

Zenon Gołaszewski: „PAMIĘTNIKI JANA PASKA w przekładzie na język współczesny”. PAMIETNIKI JANA PASKA
Jan Chryzostom Pasek (ok. 1636 – 1701), polski szlachcic, rozsławiony dzięki pozostawionym po siebie pamiętnikom. Pamiętniki te, odkryte dopiero w XIX w., wywarły znaczny wpływ na autorów powieści historycznych, zwłaszcza Henryka Sienkiewicza, gdzie wyraźnie pobrzmiewają w jego Trylogii.
Niestety, pisane w języku staropolskim z bogatą domieszką języka łacińskiego, dla współczesnego czytelnika stały się po prostu nieczytelne.
„A szkoda – pisze Zenon Gołaszewski we Wstępie – gdyż w istocie są one pisane w tak żywy, barwny i pełen humoru sposób, że przez pewien czas Pamiętniki uważano za mistyfikację (…). Wszystko to zadecydowało, że jako historyk postanowiłem dokonać na Pamiętnikach Paska pewnego eksperymentu, a mianowicie z myślą o ułatwieniu czytania lektury, teksty łacińskie przełożyłem na język polski, a także uwspółcześniłem mało lub w ogóle niezrozumiałą staropolszczyznę; innymi słowy: pozwoliłem panu Paskowi przemówić we współczesnym nam języku”.
Efekt wart był trudu – Pamiętniki przetłumaczone na współczesny język polski czyta się jednym tchem, niby barwną, wartką, pełną akcji i rubasznego humoru powieść historyczną.

 

*

BRACIA POLSCY zwani ARIANAMIZenon Gołaszewski„Bracia polscy zwani arianami”.
W Rzeczypospolitej Obojga Narodów zrodził się najbardziej spekulatywny w ówczesnym świecie ruch religijno-społeczny – Bracia polscy. O jego potędze intelektualnej świadczy to, że jeszcze w okresie Oświecenia takie pojęcia, jak: racjonalizm, etyka czy tolerancja kojarzono z wypracowanymi przez nich ideami. Jak pisał Pierre Bayle, jeden z prekursorów francuskiego Oświecenia, długo wierzono, że doktryna braci polskich może zdominować Europę. Nic dziwnego – ich idee rozprzestrzeniły się niemal po całym kontynencie, a również w Ameryce Północnej. Dzisiaj powracają do nas jako niejedna z zasad, którymi kieruje się współczesny, cywilizowany świat. Wypadałoby więc co nieco wiedzieć na temat tego ruchu: jak powstał, jak się kształtował, dlaczego wzbudzał emocje i gorące dyskusje wśród ówczesnych środowisk intelektualnych? Niniejsza książka stara się w przystępny sposób odpowiedzieć na te i na wiele innych pytań dotyczących braci polskich.

*

Kazimierz Nowosielski„Przez Ojczyznę i dalej…”. By lepiej odczytać, kliknij na obrazek.

 

C350_Prod15062413010_1C350_Prod15062413010_2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

okl_Kaszubskie_wesele_v_jpeg Józef FranciszekWójcik „Kaszubskie wesele – Ostatnie wesele w wiosce Gdynia” jest w pewnym sensie odtworzeniem kaszubskich weselnych obrzędów. „Ostatnie wesele w wiosce Gdynia” jest też, a może przede wszystkim, weselem kaszubskich rybaków. To jeszcze trudniejsze do odtworzenia, gdy weźmiemy pod uwagę, że wtedy zmieniała się moda (czarny weselny dwuczęściowy strój panny młodej wypierała biała suknia z welonem). By tego było mało, ślub Werónki jest z ułanem, kaszubskim ułanem z 18 Pułku Ułanów Pomorskich – może wydawać się dziwne, ale Kaszubi też byli ułanami. Wyzwolenie, niepodległość Pomorza, zmiana obyczajów jest jednak zdominowana kaszubską tradycją. Starałem się, by ta tradycja była w pełni ukazana. Książka w całości do pobrania na stronie internetowej:  jfwojcik.prv. pl  Można kupić: jfwojcik@wp.pl

 


*

wiersze-na-pietrze-stokowski

 

„Kino krótkich filmów” – to powieść, w której człowiek i pies – bohaterowie poprzedniej powieści StokowskiegoStroiciel lasu” – wyruszają w drogę na północ. Ich zimowa wędrówka przez puszczę na krawędzi doliny Wisły, Wielkie Żuławy i lasy nad Bałtykiem obfituje w niezwykłe spotkania, stając się dla człowieka głębokim doświadczeniem duchowym. Pełna humoru i swady narracja prowadzona przez psa sprawia, że opisywane sceny ożywają w iluzjonie ulokowanym w sekretnej przestrzeni głowy czytelnika. W tym samym kinie wyświetlają się również mini humoreski, jakie bohater opowieści odnajduje na szlaku do Skandynawii.

 


 

*

„Wyrwana z pWyrwana okladkaiekła” – to piętnasta książka w dorobku gdańskiego reportażysty Edmunda Szczesiaka. Jej promocja odbyła się 18 marca 2015 roku w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni, w 70 rocznicę wywózek Pomorzan w głąb Rosji.
Książka opowiada o niezwykle dramatycznych losach młodej, pięknej Kaszubki z Borowego Młyna, która w czasie wojny wyszła za mąż za Niemca, żołnierza Wehrmachtu. Gdy zbliżali się Rosjanie, w obawie o życie uciekła do Gdyni i skryła się u krewnych w Małym Kacku. Została jednak ujęta przez Rosjan i jako branka – zdobyczna dziewczyna – przemierzyła, na tyłach frontu, cały szlak do Berlina. Gdy po tych traumatycznych przeżyciach udało jej się ruszyć pociągiem w drogę do domu, porwano ją po raz drugi i wywieziono w głąb Rosji. Dopiero po ponad pół wieku wróciła do rodzinnej miejscowości.
W tle tej szokującej historii, którą napisało życie, pojawia się wiele faktów, które długo ukrywano, a nawet teraz nie są dostatecznie znane. Jest to więc także historia o poczynaniach Sowietów wyzwalających w 1945 roku Pomorze – o gwałtach, grabieżach, mordach, zsyłkach. Jednostkowy los, chociaż wyjątkowo dramatyczny, uosabia tu w znacznej mierze los zbiorowy.
Edytorem powieści jest Wydawnictwo Oskar z Gdańska.
Książkę można mabyć w Księgarni Internetowej – www.maszoperia.org

 

*


okładka Złota Smuga Jesieni„Złota smuga jesieni” to moja szósta powieść – stwierdziła Maryla Hempowicz  ale pierwsza, na napisanie której dostałam stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

„To powieść o jesiennym zauroczeniu dwojga dojrzałych ludzi – Marty i Zbyszka. Oboje po przejściach, oboje w wieku 60plus, spotykają się podczas wycieczki do Wenecji i Rzymu. Los daje im szansę, to znów ją odbiera”. ( Cytat pochodzi z 4.strony okładki, z notki, która ma zaciekawić potencjalnego Czytelnika).
Czy zaciekawi, w dobie ekspansywnego kultu młodości, zawstydzenia czy wręcz przerażenia późnym wiekiem i własną starością (patrz wywiad Kazimierza Kutza w Newsweeku). Oto jest pytanie…
Ja chciałam pokazać świat, w którym ludzie starsi – i jeszcze starsi – mają prawo do uczuć, do miłości…
Powieść rozpięta jest między „prawdą” i fikcją, są mniej lub bardziej ukryte wątki autobiograficzne ( jak w każdej powieści),  jest klimat  wyjazdów zagranicznych do Bułgarii, do Włoch, do Wiednia, jest urok i  piękno najbliższej nam ziemi – Trójmiasta, Kaszub, Mierzei Wiślanej, Pienin. Edytorem powieści jest wydawnictwo Oskar z Gdańska.
Książkę można kupić w Księgarni Internetowej  – www.maszoperia.org

 


 

Treresa_Święta_okładka Stanisław Janke, poeta i pisarz kaszubski, członek naszego Stowarzyszenia, realizuje niezwykły projekt literacki. Wraz z córką Sławiną Janke, absolwentką romanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, przekłada z języka francuskiego na język kaszubski wiersze św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Przygotowywana do druku książka, którą opublikuje Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie, będzie nosić tytuł „Bòżónka ò miłoscë. Wiérztë”, w języku polskim brzmi to „Kantyk o miłości. Wiersze”. Termin „Bòżónka” jest starokaszubską, zapomnianą już nazwą pieśni religijnej. W sumie św. Teresa od Dzieciątka Jezus napisała 54 wiersze, z tego większość znajdzie się w tej kaszubskiej książce. Czytaj więcej >>>

 

 


 

Ka2

Józef FranciszekWójcik „Kaszubskie losy” cz.II – „Budowa Gdyni i II wojna światowa”. Książka w trakcie pisania. W tej zakładce można czytać postępy pisania na bieżąco. W zasadzie jest to brudnopis i dziś trudno powiedzieć, co zachowa się do końca w formie papierowej. Jeszcze nie wiem, czy będą to dwa tomy, czy trylogia, ale bez wątpienia będzie to ważna moja książka. Do tej pory najbardziej byłem dumny z trylogii „Powrót na Kresy”, w której udało mi się zachować od zapomnienia niezwykłe relacje z Kresów i z zsyłek na Sybir, ale ” Kaszubskie losy” to coś innego. Tu chodzi o przybliżenie Polakom, również Kaszubom, mało znaną i nierozumianą historię Pomorza. Dużo dialogów jest po kaszubsku mimo, że „jak tak chce coś rychtych rzec po kaszebszci, to my na wirch górolski wychodzi”. Czytaj brudnopis >>>    W kreatorze stosowanym w SPP ten brudnopis jest mocno zniekształcony , bez zdjęć i odnośników . Na str.:  jfwojcik.prv. pl   w KSIĄŻKI   brudnopis jest w układzie wydawniczym i kompletny.

*******************************************************************************

2014


 

życie-pierwsza strona okładki„Życie. wydanie drugie poprawione” – to trzeci, po Białym kwadracie i okolicach (słowo/obraz terytoria 1995) i Zaduszkach (Biblioteka Toposu 2011), tomik wierszy Olgi Kubińskiej.
Historia odgrywa tu ważną rolę; powraca w obrazach otrutych dzieci Goebbelsa, bez szansy na ocalenie w ostatnim Kindertransporcie; stary człowiek znienacka, wyraźnie pod wpływem alkoholu, być może sprowokowany obejrzanym filmem czy usłyszaną w radiu dyskusją opowiada wnukowi epizod z własnej przeszłości, kiedy jako młody człowiek przyjechał do Jedwabnego ledwo tydzień po wymordowaniu żydowskich mieszkańców miasteczka i – niemal siedemdziesiąt lat później! – poruszony wspomina, że gorączka nie opadła, a mieszkańcy, gdyby cała sytuacja się powtórzyła, zachowaliby się tak samo.     Więcej o książce – >>.

 


Okładka - Okno z widokiem na PolitechnikęBarbara Szczepuła„Oko z widokiem na Politechnikę”.

21 listopada 2014 roku sala w Nadbałtyckim Centrum Kultury wypełniona była po brzegi inżynierami. Oczywiście nie tylko, ale w istocie przeważali absolwenci Politechniki Gdańskiej, bo to o nich jest książka „Okno z widokiem na Politechnikę”, którą Barbara Szczepuła powróciła po latach do tematyki swojej pierwszej uczelni. Jej książkowym debiutem był w 2004 roku zbiór reportaży „Przystanek Politechnika”, który czytelnicy Dziennika Bałtyckiego uznali wówczas za Książkę Roku.

       Więcej o książce – >>.

 


Okładka

„Pies i Pan” ukazał się we wrześniu 2014 r. w nakładzie 700 egz.
Zawiera trzydzieści pięć wierszy z lat 2007-2014.
Poniżej można zapoznać się z dziesięcioma wybranymi tekstami.
Istnieje możliwość nabycia książki;
wystarczy przelać 18 PLN (Polska) lub 20PLN (zagranica) na konto:
mBank 06-1140-2017-0000-4802-1302-8997.
W tytule wpłaty należy podać dokładny adres. Tom zostanie wysłany pocztą.

Czytaj więcej na stronie: http://www.boroswojciech.pl/pies-i-p


 

800 - Kubinska - Przybylem_okladka DRUK.indd  Olga Kubińska – „Przybyłem tu, by umrzeć” – Nagroda „Literatury na Świecie” przyznana w kategorii „Translatologia, Leksykografia i Literaturoznawstwo”.

Monografia Przybyłem tu, by umrzeć zajmuje się relacjami z egzekucji opublikowanymi w Anglii w XVI i XVII wieku. Zarówno relacje, jak i egzekucje odgrywały wówczas istotną rolę – przywracały naruszony przez skazańca porządek prawny, społeczny i polityczny. Skazaniec, otrzymując prawo głosu, miał dokonać ostatniej spowiedzi, by umrzeć „dobrą śmiercią” oraz podkreślić słuszność wyroku. Jednak wśród kilkuset opublikowanych w tym czasie relacji znajdujemy stosunkowo liczne przykłady przełamania tej konwencji.

 

 

 


Image12aJózef FranciszekWójcik „Kaszubskie losy” cz.I – „Od zaborów do niepodległości”. Decyzją Kapituły Gryfa Pomorskiego 18. 03.2014 r.  została uznana za najciekawszą książkę Pomorza 2013 i otrzymała Statuetkę Gryfa Pomorskiego. Wejherowo zakupiło ją jako lekturę dla szkół.  Jest to dziesiąta wydana książka Józefa Franciszka Wójcika. W internetowych portalach kaszubskich tak ją określono: „Kaszubskie  losy” to książka, która w przystępny i ciekawy sposób przedstawia historię Kaszub i Kaszubów od zaborów do niepodległości. Najważniejsza książka, która przybliża nieznane i nierozumiane losy Pomorzan dla wszystkich Polaków”. Książka w całości do pobrania na stronie internetowej:  jfwojcik.prv. pl  Można kupić: jfwojcik@wp.pl

 

 

 

 


8. Aleksander i piękna Helena

Król polski Aleksander Jagiellończyk i jego małżonka Helena Rurykowiczówna postacie, które w naszej historii traktowane są dziwnie po macoszemu. Poza wąskim gronem specjalistów i miłośników historii w zasadzie nikt o nich nie pamięta, za to są tacy, którzy woleliby, aby właśnie o nich nie pamiętano. A przecież stanowili niezwykłą parę: zakochaną w sobie bez pamięci, do ostatnich chwil swego życia; nadto Helena w zgodnej opinii współczesnych była najpiękniejszą kobietą swojej epoki. Skąd zatem ta zasłona milczenia? I dlaczego ówcześni możnowładcy dołożyli starań, by zamienić ich życie w koszmar, dramat na miarę Szekspira? Treść niniejszej, opartej na faktach, powieści historycznej stanowi równocześnie próbę rozwiązania tej zagadki.
Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2014

 


 

9. Pomorskie Orlęta

 Zenon Gołaszewski. „Pomorskie Orlęta” składają się z 12 mikropowieści historycznych, obejmujących okres od X do XV w. Głównymi bohaterami literackimi są tu dzieci i młodzież; działają w realiach danej epoki, stykają się z autentycznymi postaciami, są świadkami rzeczywistych wydarzeń. Książka ma tę zaletę, że można ją traktować równocześnie jak jedną powieść (sagę), bowiem każde następne pokolenie (opowiadanie) jest powiązane więzami rodzinnymi z bohaterami poprzednich historii. Miejscem akcji jest głównie Pomorze.
Wydawnictwo Triglav, Szczecin 2014

 

 

 

 


 

ima6

Józef FranciszekWójcik – „Morze, saksy i Dar Młodzieży”. Zbiór wszystkich krótkich form autora (opowiadania, reportaż literacki) – liryczne, zabawne i refleksyjne historie z całego świata. Połowa opowiadań z białej fregaty „Dar Młodzieży”, na której autor pływał przez cztery lata. W 2014 roku już ósma edycja (pierwsze wydanie w 2000 r) i tylko tej książki trafiło do czytelników ponad 11 000. Książka podróżniczo-przygodowa, twarda okładka, kolorowe zdjęcia. Dla wszystkich bez względu na płeć i wiek. Sytuacje z autopsji,  319 stron.   Można nabyćjfwojcik@wp.pl