Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Gdańsk
gdansk
image

*

2021

*

Imperium Rzymskie to liczące blisko 700 stron kompendium wiedzy o starożytnym Rzymie, począwszy od zarania jego dziejów po pierwszych cesarzy (dynastię julijsko-klaudyjską).

Książka poświęcona jest głównie historii politycznej. Wyłania się z niej obraz Rzymianina-zdobywcy poszerzającego terytorium swego państwa do rozmiarów imperium bezwzględnymi metodami. Droga rozwoju oznaczała, niestety, zagładę wielu istnień ludzkich na podbijanych terytoriach, zniewolenie oraz wyzysk pozostałych przy życiu.Wieloma krwawymi zgłoskami pisana jest również historia wewnętrzna, nacechowana wojnami domowymi, walkami o pozycję społeczną oraz prawa obywatelskie. Oprócz tych niewątpliwych cieni są też i blaski kształtującego się imperium. Zmysł organizacyjny Rzymian, ich upodobanie do tworzenia prawa, przyswajanie dorobku naukowego i kulturalnego Greków, możliwość posługiwania się w całym imperium zaledwie dwoma językami (łacińskim i greckim), jedną monetą i, wreszcie, pokój w obrębie granic, tzw. Pax Romana – a przez to swobodne i w miarę bezpieczne przemieszczanie się ludzi, towarów oraz idei – stworzyło z czasem fundament pod coś, co dzisiaj zwiemy „europejskością” w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Zenon Gołaszewski – historyk, tłumacz i pisarz; stara się w sposób przystępny poprowadzić czytelnika przez meandry tej historii, w czym wspomagają go liczne odwołania do pisarzy starożytnych. Książka wzbogacona jest wieloma mapkami, ilustracjami oraz indeksami osób i nazw geograficznych.

Książka powstała przy wsparciu finansowym Województwa Pomorskiego.

*

Zróżnicowanie tematyczne pozwala na zaszeregowanie Cząstki z pamiętnika do kilku rodzajów książek. Z pewnością jest to książka biograficzna, podróżniczo-przygodowa o bardzo wielu wątkach marynistycznych i bez wątpienia jest zapisem historycznym z życia Polaków od zakończenia II wojny światowej do końca 2020 roku. Niezwykle zróżnicowana forma przekazu: wspomnienia, opowiadania, rozmowa samego z sobą, a także felietony i fragmenty rodzinnych pamiętników. Tak, to tylko mała cząstka, cząsteczka z pogmatwanego życiorysu, choć każdy życiorys jest przecież niepowtarzalny, najważniejszy i jedyny dla każdego. Chyba jednak jest niewielu, którym życie od kołyski przez dziesiątki lat ciągle gotowało tak niezwykłe doświadczenia. „Cząstka z pamiętnika” obejmuje wspomnienia z całego świata, ze wszystkich kontynentów i dziesiątków krajów. Łatwy język narracji często jest jednak zawoalowany i zmuszający do myślenia, a barwne opisy przyrody i z życia na morzu to dodatkowy walor książki niemniej ważny od wspomnień człowieka, który wbrew zamiłowaniom został uwikłany w polityczną rzeczywistość. Jest to 14-ta książka Józefa Franciszka Wójcika.

*

.

.

Najnowsza książka Zdzisława DrzewieckiegoOswajanie pustki  zajęła II miejsce w kategorii poezji na Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej w Kościerzynie 28.06.2021

.

.

.

.

.

*

Powieść historyczna Zenona  Gołaszewskiego Aleksander i piękna HelenaKról polski Aleksander Jagiellończyk i jego małżonka Helena Rurykowiczówna to postacie, które w naszej historii traktowane są dziwnie po macoszemu. Poza wąskim gronem specjalistów i miłośników historii w zasadzie nikt o nich nie pamięta, za to są tacy, którzy woleliby, aby właśnie o nich nie pamiętano. A przecież stanowili niezwykłą parę: zakochaną w sobie bez pamięci, do ostatnich chwil swego życia; ponadto w zgodniej opinii współczesnych Helena była najpiękniejszą kobietą swojej epoki. Skąd zatem ta zasłona milczenia? I dlaczego ówcześni możnowładcy dołożyli starań, by zamienić ich życie w koszmar, dramat na miarę Szekspira? Treść niniejszej, opartej na faktach, powieści historycznej stanowi równocześnie próbę rozwiązania tej zagadki.

*

2020

*

Raport marszałka dla przyszłości narodu – tomik poetycki złożony z dwóch części. W części I autor odnosi się poetycko do najczęściej cytowanych powiedzeń Marszałka Józefa Piłsudskiego. W książce zamieszczono fotografie z życia i działalności marszałka.  W części II To teksty piosenek legionowych autorstwa Janusz Kowalkowskiego i Eugenii Cieszyńskiej wykonywane przez Duet SZARŻA Środkowopomorskiego Okręgu Związku Piłsudczyków w Koszalinie. Książka jest napisana w konwencji 100 Rocznicy Bitwy Warszawskiej. 

*

Powieść historyczna Zenona Gołaszewskiego –  Mojsław władca doskonały. Akcja powieści rozgrywa się na terenie Polski w latach 1038-1047. Po zabójstwach, których dokonano kolejno na królach Mieszku II i Bolesławie Mieszkowicu, po zamęcie, jaki rozpętała śmierć Bolesława, i agresji władcy Czech na Polskę, wierny przyjaciel obu zamordowanych Piastów, wojewoda Mojsław, ratuje swą dzielnicę – Mazowsze, i przejmuje nad nią pełną władzę. Wchodząc w przymierze z Siemomysłem, księciem Pomorza, dąży on do odbudowy kraju. Poprzez swoje mądre rządy na Mazowszu pragnie ukazać Polakom i światu, jakiej chce Polski. Czy jednak wrogowie wewnętrzni i zewnętrzni pozwolą mu zrealizować ten cel? Książka ta zamyka cykl powieści historycznych (trylogię) pod wspólnym tytułem Dzieci Swarożyca.

*

Scrabble – nowy tom wierszy Tadeusza Dąbrowskiego, poety, eseisty, krytyka literackiego, redaktora dwumiesięcznika literackiego „Topos” i dyrektora  artystycznego festiwalu Europejski Poeta Wolności. Nowy tom „Scrabble”, jak to bywa w poezji Dąbrowskiego, pozwala na niejednoznaczne, często paradoksalne interpretacje. Te wiersze można czytać  na wielu poziomach. Z jednej tom zaspokoi pragnienia tych wiernych czytelników poety, którzy oczekują rozważań egzystencjalnych i metafizycznych, ale skontrapunktowanych ironią i filozoficznym paradoksem. Z drugiej strony wiele w tych wierszach lingwistycznych poszukiwań, które szukają odpowiedzi na filozoficzne pytania i konkretne wyzwania życia, w samej strukturze języka.

*

Odyseja Homera proząprzekład i opracowanie: Zenon Gołaszewski

Odyseja to arcydzieło epickie przypisywane Homerowi, które wraz z Iliadą otwiera listę najstarszej literatury europejskiej. Oba utwory powstały w czasach, kiedy niewiele osób potrafiło pisać i czytać, natomiast ci, którzy posiedli tę sztukę, mieli ograniczony dostęp do tekstów pisanych, stąd wielką popularnością cieszyli się pieśniarze (zwani w Grecji aojami), a później deklamatorzy (rapsodowie). To właśnie dla ich potrzeb (łatwiejszego zapamiętywania) wykształcił się wówczas język poetycki. Obecnie analfabetyzm na naszym kontynencie należy do bezpowrotnej przeszłości, a triumfy swe święci proza literacka, co sprawia, że zanika też potrzeba odbioru dzieł w formie poetyckiej. Kierując się powyższym trendem Zenon Gołaszewski – historyk, tłumacz, autor książek popularnonaukowych oraz powieści historycznych – zdecydował się na dokonanie przekładu Odysei prozą. Książka, oprócz licznych ilustracji, uzupełniona jest słownikiem występujących w niej postaci.

*

Dziennik podróży do Polski 1635-1636, wyd.4. Autor: Charles Ogier

Popularność „Dziennika” na rynku wydawniczym sprawiła, że ukazało się jego kolejne, czwarte wydanie w przekładzie i opracowaniu Zenona Gołaszewskiego.

Charles Ogier (1595 – 1654), sekretarz poselstwa francuskiego, mającego za zadanie doprowadzenie do pokoju między Szwecją a Polską. Poselstwo to (pod przewodnictwem Klaudiusza de Mesmesa, hrabiego d’Avaux) dotarło do Polski wiosną 1635 r. i po podpisaniu traktatu pokojowego w Sztumskiej Wsi przebywało w Polsce do czerwca 1636 r. Charles Ogier podczas tej podróży spisywał wszystko, co zaobserwował i uznał za godne odnotowania. Dzięki temu dzisiejsi Czytelnicy jego Dziennika uzyskują znakomity szkic obyczajowy z życia codziennego w XVII-wiecznej Polsce, opis odwiedzanych przez niego miejscowości, znajdujących się w nich budowli i dzieł sztuki. Poselstwo po podpisaniu traktatu jeszcze przez dziewięć miesięcy pozostawało w Polsce, co sprawiło, że relacja Ogiera i opinia o naszym kraju nie jest tak powierzchowna jak innych, będących przejazdem, cudzoziemców.

*

2019

*

17 września na Darze Pomorza została wodowana 13-ta książka Józefa Franciszka Wójcika Argentyna. Została napisana w zamiarze spopularyzowania nie tylko losów polskiej emigracji i jej wkładu w rozwój tego ósmego pod względem powierzchni państwa świata, ale również pozwoli poznać całą Argentynę wraz z terytoriami spornymi (wyspy przy Antarktydzie i część Antarktydy, czyli ponad trzy obszary Polski). Na około dwustu stronach są często niezwykłe zdjęcia. Książka na pozór podróżniczo-przygodowa jakby przy okazji jest naszpikowana na ogół bardzo mało znanymi „perełkami” z historii Argentyny i  Polaków, którzy wybrali ją za drugą ojczyznę.  Publikacja tej książki w bieżącym roku włączy się też w obchody 100-lecia Niepodległości. Misiones to najbardziej polski stan na świecie, gdzie Polaco brzmi dumnie, a w Polsce mało o tym wiemy.

*

W kwietniu 2019 została wydana książka  Janusza Kowalkowskiego Wojna pieniądza Niestety należy przyznać, że od powstania procesu globalizacji coraz częściej i więcej mówi się i pisze o dobrobycie płynącym z globalizacji. Postawmy w tym momencie pytanie:
czy można cieszyć się z uzależnienia?
W książce ,,Wojna pieniądza’’ odnajdujemy niezbędne informacje dotyczące założeń i planów wąskiej grypy ludzi których zamiarem jest utworzenie za wszelką cenę jednolitości….. Czy jest to odpowiednie założenie? To zupełnie inna kwestia nad którą należy się pochylić podobnie jak i nad odpowiedzią na pytanie :

Czy na takie posunięcia jesteśmy przygotowani?

*

Książka Janusza Kowalkowskiego Mała biblia trzeciego tysiąclecia  została wydana pod koniec 2018 r.

Zamysłem autora staje się ogarnięcie myślą innych przedstawicieli środowisk literackich, filozoficznych, psychologicznych, teologicznych które podjęły by się budowy i poszukiwania wspólnych wartości do zaakceptowania przez wszystkich członków społeczeństwa. Mała Biblia Trzeciego Tysiąclecia – jest książką przedstawiającą i sumującą myśli wielu znakomitości , znawców i specjalistów filozofii, etyki, psychologii, teologii. Składa się z 68 rozdziałów. Jej jednolitość myśli skłania do stwierdzenia, że staje się określonym wyznacznikiem świata nauki do promowania i naśladowania ogólnie rozumianego dobra na podstawie określonej , znanej i przyjętej przez większość społeczeństw wiedzy oraz etyki. Mała Biblia Trzeciego Tysiąclecia stawia pytanie WIERZYĆ CZY WIEDZIEĆ?

*

Ukazały  się dwie książki przetłumaczone z języka rosyjskiego i opatrzone słowem wstępnym przez naszego kolegę Bogusława Żyłko (poziom I w klasyfikacji ministerialnej!).  Z lewej – Jurij Łotman
„Nieprzewidywalne mechanizmy kultury”
Przekład i wprowadzenie Bogusław Żyłko, wydana przez Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Społecznych UAM w Poznaniu. Z prawej – Gustaw Szpet „Zjawisko i sens”  (Fenomenologia jako nauka podstawowa i jej problemy) – również ze słowem wstępnym Bogusława Żyłki, Wydawnictwo IFiS PAN Warszawa

*

Samotnia Aleksandera Jurewicza jest książką wyjątkową. Z jednej strony są tu przepełnione liryzmem rozważania dotyczące przemijania i śmierci. Z drugiej próby obserwacji tego, co tak unikalne i wyjątkowe w świecie zewnętrznym. Takie połączenie powoduje, że powstało, coś, co w sposób niezwykły połączyło, głęboko wewnętrzne rozważania samego autora z na wskroś realistycznym ujęciem rzeczywistości w której żyje.  Wszystko to spaja postawa duchowa Jurewicza.  Można powiedzieć, że jest to właściwie postawa poety – filozofa, który przyglądając się sobie i światu stara się pamiętać o własnym człowieczeństwie. Tytuły rozdziałów tej książki ( „Życie i liryka” oraz „Popiół i wiatr”) wydają się to podkreślać. Książka mistrza wrażliwej, lirycznej obserwacji rzeczywistości, gdzie ani przez moment nie idziemy tropem utartych schematów. Wydana nakładem Oficyny Wydawniczej Tysiąclecia. Promocja i spotkanie z autorem 28.01.2019 w NCK Gdańsk.

*

2018

*

Pamiętniki Józefa Wybickiego; opracowanie i uzupełnienie biografii Zenon Gołaszewski (wyd. I, 2018)

Wszyscy Polacy wiedzą, że Józef Wybicki (1747-1822) jest autorem polskiego hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego. Ten gorący patriota wsławił się również wystąpieniem na sejmie w 1768 r. przeciwko działaniom ambasadora rosyjskiego, był uczestnikiem konfederacji barskiej i insurekcji kościuszkowskiej oraz współzałożycielem Legionów Polskich we Włoszech. Ale pozostawił też po sobie interesujące Pamiętniki, w których opisuje dzieje swego życia od lat najmłodszych do czasu utworzenia Księstwa Warszawskiego.

Obecne wydanie Pamiętników J. Wybickiego jest nowym opracowaniem dokonanym przez historyka i pisarza Zenona GołaszewskiegoPamiętniki zostały przełożone na język współczesny oraz uzupełnione biografią ich Autora w tych miejscach, gdzie ten pozostawił w nich luki, być może z myślą, by je w przyszłości uzupełnić. Dodatkowo zaopatrzone zostały w indeksy: osobowy i nazw geograficznych.

*

Król Mieszko to powieść historyczna Zenona Gołaszewskiego, której głównym bohaterem jest syn Bolesława Chrobrego – Mieszko II. Akcja powieści obejmuje lata 1025-1034. Autor stara się w powieści przywrócić dobre imię władcy, któremu źle się przysłużył „czarny PR” kronikarzy. Owa powściągliwość oraz ich negatywne opinie wynikały z tego, że w czasach Mieszka II większość mieszkańców Polski nie utożsamiała się z chrześcijaństwem. Według autora treść powieści najlepiej odzwierciedlają słowa Adama Mickiewicza zawarte w jednym z jego Wykładów paryskich: Zostawił Bolesław synowi Mieczysławowi [Mieszkowi] w dziedzictwie nienawiść Czechów i Rusi i niechęć cesarstwa. Wewnątrz kraju duchy lechickie i słowiańskie sprzeczne nowemu porządkowi chrześcijańskiemu, stłumione i odurzone osobistą siłą i powodzeniem Chrobrego, czekały tylko pory wydobycia na jaw. Książka ta stanowi kolejny tom cyklu powieści historycznych pod wspólnym tytułem: Dzieci Swarożyca.     ( 432 strony, ISBN: 978-83-950535-3-5 , oprawa miękka)

*

Dziennik pokładowy. Lata osiemdziesiąte, to trzecia część dziennika Kazimierza Sopucha, w której opisuje lata burzliwe, pełne buntu klasy robotniczej i inteligencji, skupionej głównie naj­pierw w Komitecie Obrony Robotników, a następnie w powstałej w 1980 r. „Solidarności”. Ruch ten porwał ogromne rzesze ludzi, wyzwolił entuzjazm w narodzie. Władza komunistyczna nie mogła tego wydarzenia zlekceważyć, choć próbowała wszelkimi znanymi sobie środkami je pomniejszyć, oczernić przywódców, by w końcu, nie mogąc opanować i pokonać tego ruchu, który objął cały kraj i obudził nadzieję w krajach tzw. demokracji ludowej, wysłała przeciwko niemu wszystkie siły, jakimi wtedy dysponowała, a gdy i to nie pomogło, ówczesny „wódz narodu”, generał Jaruzelski, bojąc się swoich mocodawców z Moskwy, ogłosił „stan wojenny”. Polała się krew Polaków, zapełniły się więzienia i tzw. „internaty”, gdzie umieszczano przywódców Ruchu, a Lecha Wałęsę odosobniono w Arłamowie, by go próbować złamać. Wszyscy oni zdali egzamin, pokazali siłę ducha w walce przeciwko zdraj­com narodu, by w końcu doprowadzić do ugody, podjętej przy Okrągłym Stole. Wydarzenie niebywałe w dziejach Polski, bo oto walczące przeciwko sobie strony usiadły przy wspólnym stole i patrząc sobie w oczy zawarły ugodę.

*

ima6

1 stycznia 2018 r. została wydana IX edycja książki  Józefa Franciszka Wójcika – „Morze, saksy i Dar Młodzieży”. Zbiór wszystkich krótkich form autora (opowiadania, reportaż literacki) – liryczne, zabawne i refleksyjne historie z całego świata. Połowa opowiadań z białej fregaty „Dar Młodzieży”, na której autor pływał przez cztery lata.  Pierwsze wydanie było w 2000 r. i tylko tej książki trafiło do czytelników ponad 12 000 egz. Książka podróżniczo-przygodowa, twarda okładka, kolorowe zdjęcia. Dla wszystkich bez względu na płeć i wiek. Sytuacje z autopsji,  319 stron.   Można nabyćjfwojcik@wp.pl             

                                 

*

*

2017

*

Zdzisław Drzewiecki ur. w 1959 r. w Strzelcach Opolskich. Autor siedmiu indywidualnych ksiażek poetyckich. Właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Jasne (Pruszcz Gdański) ostatnia z nich pt. W bielszą stronę dni. Poeta ukończył studia filologii polskiej na Wyższej Szkole Pedagogicznej         w Słupsku. Mieszka i pracuje jako  nauczyciel języka polskiego w Białym Borze. Publikował swoje wiersze w prasie regionalnej i ogólnopolskiej: „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Autografie” „Migotaniach” i wielu innych. Odznaczony Medalem Edukacji Narodowej. Członek zarządu gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w którym pełni funkcję skarbnika.

*

Od najbliższego poniedziałku (4.12.2017) na antenie Radia Gdańsk będzie można słuchać powieści Tadeusza Dąbrowskiego Bezbronna kreska” w interpretacji autora. To pierwsza książka prozatorska w dorobku poety, który ma na swoim koncie siedem tomów wierszy w Polsce i dziewięć za granicą.

Emisja od poniedziałku do piątku w godzinach: 5.20, 15.20 i 20.50 (także online).

Proza Dąbrowskiego wprowadza swojego czytelnika w świat, w którym nie można mieć żadnej pewności, co należy do rzeczywistości, co zaś jest domeną literackiej fikcji. Opisywany w niej romans – choć chciałoby się mówić w tym kontekście o „grze w romans” – łączący poetę z Polski (głównego bohatera powieści, dzielącego z Dąbrowskim fach oraz fragmenty biografii) z Megan, poznaną w Nowym Jorku architektką – to tyleż fabularne paliwo tej prozy, co pretekst do jej napisania.

*

Zenon GołaszewskiSłowianie północni (od starożytności po wiek XII)” (wyd. I, 2017, okładka twarda, stron 294)

Pierwsza w Polsce tak pełna monografia poświęcona Słowianom nadbałtyckim, zamieszkującym w czasach ich rozkwitu (przypadającego na drugą połowę wczesnego średniowiecza) ziemie od dolnej Wisły po dolną Łabę – od Gdańska po Lubekę.

Autor – nadając tym Słowianom miano „Słowian północnych” – w pierwszej części książki zajmuje się ich etnogenezą i najdawniejszymi dziejami, stawiając tezę, mocno osadzoną w źródłach, o ich starożytności na kontynencie północnoeuropejskim. Konkluduje: „Słowianie północni stanowili w Europie jakby forpocztę, awangardę, która o wiele stuleci wyprzedziła wielką słowiańską falę migracji z przełomu V/VI w. n.e. Można powiedzieć, że dla pozostałych Słowian byli i są jak gdyby starszymi braćmi”. Druga część książki, uwzględniając prace wielu historyków, również te najnowsze, poświęcona jest dziejom politycznym Słowian północnych.

Książka, pisana żywym językiem i nie bez polemicznego zacięcia, skierowana jest do szerokiego grona czytelników, zainteresowanych zarówno historią, jak i dziejami samej Słowiańszczyzny.

Wydawnictwo WIMANAwww.wimana.pl

*

Herbert George Wells „Wehikuł czasu”, przekład Zenon Gołaszewski (wyd. I, 2017, okładka miękka, stron 132)

Herbert George Wells (1866-1946), brytyjski pisarz i publicysta, z wykształcenia biolog. Uznawany jest za jednego z pionierów gatunku science fiction. Mimo że jest autorem ponad sześćdziesięciu książek, literacką sławę zapewniła mu już pierwsza powieść: Wehikuł czasu (1895). Dzisiaj, dzięki tytułowi tejże powieści, określenie „wehikuł czasu” weszło do powszechnego użycia i posługują się nim zarówno dzieci, jak i dorośli w całym cywilizowanym świecie. Natomiast miłośnicy literatury fantastycznonaukowej uważają wręcz za punkt honoru, aby posiadać w swojej biblioteczce powieść Wehikuł czasu. Wychodząc temu zapotrzebowaniu Zenon Gołaszewski, pisarz i tłumacz, dokonał nowego przekładu tego klasycznego dzieła.

Wydawnictwo WIMANAwww.wimana.pl

*

TADEUSZ DĄBROWSKI PO SZWEDZKU

Nakładem szwedzkiego wydawnictwa Smockadoll ukazał się właśnie obszerny wybór wierszy Tadeusza Dąbrowskiego pt. Idag har jag ĂĽter hört tystnaden efter mig [Dziś znowu usłyszałem ciszę po mnie]. Autorką przekładów jest Irena Grönberg. Na książkę złożyły się utwory z czterech ostatnich tomów Dąbrowskiego: Te Deum (2005), Czarny kwadrat (2009), Pomiędzy (2013) oraz Środek wyrazu (2016).

Poeta publikował wcześniej w szwedzkiej prasie, m.in. w magazynie literackim 10TAL. Był również dwukrotnym stypendystą Baltic Centre for Writers and Translators w Visby na Gotlandii.

Szwedzki wybór został objęty programem translatorskim Instytutu Książki ŠPOLAND.

*

Józef FranciszekWójcik „Kaszubskie losy” cz.II – „Powstanie miasta z marzeń i z morza”. To nie tylko budowa Gdyni ale przede wszystkim historia Pomorza i Kaszub. Książka wydana w sierpniu 2017 r.  Do tej pory najbardziej byłem dumny z trylogii „Powrót na Kresy”, w której udało mi się zachować od zapomnienia niezwykłe relacje z Kresów i z zsyłek na Sybir, ale ” Kaszubskie losy” to coś innego. Tu chodzi o przybliżenie Polakom, również Kaszubom, mało znaną i nierozumianą historię Pomorza. Dużo dialogów jest po kaszubsku mimo, że „jak tak chce coś rychtych rzec po kaszebszci, to my na wirch górolski wychodzi”. Można nabyć:  jfwojcik@wp.pl

*

2016

Zenon Gołaszedziennik-gdanskiwski  – „Charles’a Ogiera Dziennik gdański” (przekład i opracowanie).

Charles Ogier (1595 – 1654) był sekretarzem poselstwa francuskiego, mającego za zadanie doprowadzenie do pokoju między Szwecją a Polską. Poselstwo to dotarło do Polski wiosną 1635 r. i po podpisaniu traktatu pokojowego przebywało tu do czerwca 1636 r., przez dłuższy czas kwaterując w samym Gdańsku.

Charles Ogier podczas tej podróży prowadził Dziennik, dzięki czemu miłośnicy historii Gdańska uzyskują znakomity szkic obyczajowy z życia w XVII-wiecznym nadmotławskim grodzie. I właśnie te fragmenty, dotyczące opisów Gdańska i jego mieszkańców, stały się się treścią niniejszej książki.

Publikacja wzbogacona została reprodukcjami dawnych sztychów ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej.

2015

*

MIESZKO WNUK MIESZKAZenon Gołaszewski„Mieszko wnuk Mieszka” to powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XI w. Ta na poły biograficzna powieść poświęcona jest synowi Bolesława Chrobrego, Mieszkowi II Lambertowi, chociaż obejmuje czasy przed objęciem przez niego władzy, a kończy się na jego koronacji.
Autor, historyk, starał się w swojej książce uwzględnić najnowsze spojrzenie innych historyków na postać Mieszka II, przywracające dobre imię władcy, któremu źle się przysłużył „czarny PR” kronikarzy. Owa powściągliwość oraz negatywne opinie dawnych dziejopisarzy, będących bez wyjątku przedstawicielami Kościoła, wynikały poniekąd z tego, że w jego czasach przeważającą większość mieszkańców Polski nadal sprzyjała dawnej religii swoich ojców. Powieść ta stanowi równocześnie swoiste novum w polskiej prozie historycznej, bowiem stara się opisać tamtą epokę jakby ustami ówczesnych ludzi, kultywujących przedchrześcijańskie tradycje i rodzimowierczą, politeistyczną religię.
Książka ta otwiera cykl powieściowy pod wspólnym tytułem DZIECI SWAROŻYCA. Autor przygotowuje obecnie II tom, zatytułowany „Król Mieszko”.

*

Zenon Gołaszewski: „PAMIĘTNIKI JANA PASKA w przekładzie na język współczesny”. PAMIETNIKI JANA PASKA
Jan Chryzostom Pasek (ok. 1636 – 1701), polski szlachcic, rozsławiony dzięki pozostawionym po siebie pamiętnikom. Pamiętniki te, odkryte dopiero w XIX w., wywarły znaczny wpływ na autorów powieści historycznych, zwłaszcza Henryka Sienkiewicza, gdzie wyraźnie pobrzmiewają w jego Trylogii.
Niestety, pisane w języku staropolskim z bogatą domieszką języka łacińskiego, dla współczesnego czytelnika stały się po prostu nieczytelne.
„A szkoda – pisze Zenon Gołaszewski we Wstępie – gdyż w istocie są one pisane w tak żywy, barwny i pełen humoru sposób, że przez pewien czas Pamiętniki uważano za mistyfikację (…). Wszystko to zadecydowało, że jako historyk postanowiłem dokonać na Pamiętnikach Paska pewnego eksperymentu, a mianowicie z myślą o ułatwieniu czytania lektury, teksty łacińskie przełożyłem na język polski, a także uwspółcześniłem mało lub w ogóle niezrozumiałą staropolszczyznę; innymi słowy: pozwoliłem panu Paskowi przemówić we współczesnym nam języku”.
Efekt wart był trudu – Pamiętniki przetłumaczone na współczesny język polski czyta się jednym tchem, niby barwną, wartką, pełną akcji i rubasznego humoru powieść historyczną.

*

BRACIA POLSCY zwani ARIANAMIZenon Gołaszewski„Bracia polscy zwani arianami”.
W Rzeczypospolitej Obojga Narodów zrodził się najbardziej spekulatywny w ówczesnym świecie ruch religijno-społeczny – Bracia polscy. O jego potędze intelektualnej świadczy to, że jeszcze w okresie Oświecenia takie pojęcia, jak: racjonalizm, etyka czy tolerancja kojarzono z wypracowanymi przez nich ideami. Jak pisał Pierre Bayle, jeden z prekursorów francuskiego Oświecenia, długo wierzono, że doktryna braci polskich może zdominować Europę. Nic dziwnego – ich idee rozprzestrzeniły się niemal po całym kontynencie, a również w Ameryce Północnej. Dzisiaj powracają do nas jako niejedna z zasad, którymi kieruje się współczesny, cywilizowany świat. Wypadałoby więc co nieco wiedzieć na temat tego ruchu: jak powstał, jak się kształtował, dlaczego wzbudzał emocje i gorące dyskusje wśród ówczesnych środowisk intelektualnych? Niniejsza książka stara się w przystępny sposób odpowiedzieć na te i na wiele innych pytań dotyczących braci polskich.

*

Kazimierz Nowosielski„Przez Ojczyznę i dalej…”. By lepiej odczytać, kliknij na obrazek.

C350_Prod15062413010_1C350_Prod15062413010_2

 

*

okl_Kaszubskie_wesele_v_jpeg Józef FranciszekWójcik „Kaszubskie wesele – Ostatnie wesele w wiosce Gdynia” jest w pewnym sensie odtworzeniem kaszubskich weselnych obrzędów. „Ostatnie wesele w wiosce Gdynia” jest też, a może przede wszystkim, weselem kaszubskich rybaków. To jeszcze trudniejsze do odtworzenia, gdy weźmiemy pod uwagę, że wtedy zmieniała się moda (czarny weselny dwuczęściowy strój panny młodej wypierała biała suknia z welonem). By tego było mało, ślub Werónki jest z ułanem, kaszubskim ułanem z 18 Pułku Ułanów Pomorskich – może wydawać się dziwne, ale Kaszubi też byli ułanami. Wyzwolenie, niepodległość Pomorza, zmiana obyczajów jest jednak zdominowana kaszubską tradycją. Starałem się, by ta tradycja była w pełni ukazana. Książka w całości do pobrania na stronie internetowej:  jfwojcik.prv. pl  Można kupić: jfwojcik@wp.pl


*

wiersze-na-pietrze-stokowski

„Kino krótkich filmów” – to powieść, w której człowiek i pies – bohaterowie poprzedniej powieści StokowskiegoStroiciel lasu” – wyruszają w drogę na północ. Ich zimowa wędrówka przez puszczę na krawędzi doliny Wisły, Wielkie Żuławy i lasy nad Bałtykiem obfituje w niezwykłe spotkania, stając się dla człowieka głębokim doświadczeniem duchowym. Pełna humoru i swady narracja prowadzona przez psa sprawia, że opisywane sceny ożywają w iluzjonie ulokowanym w sekretnej przestrzeni głowy czytelnika. W tym samym kinie wyświetlają się również mini humoreski, jakie bohater opowieści odnajduje na szlaku do Skandynawii.


*

„Wyrwana z pWyrwana okladkaiekła” – to piętnasta książka w dorobku gdańskiego reportażysty Edmunda Szczesiaka. Jej promocja odbyła się 18 marca 2015 roku w Ośrodku Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Gdyni, w 70 rocznicę wywózek Pomorzan w głąb Rosji.
Książka opowiada o niezwykle dramatycznych losach młodej, pięknej Kaszubki z Borowego Młyna, która w czasie wojny wyszła za mąż za Niemca, żołnierza Wehrmachtu. Gdy zbliżali się Rosjanie, w obawie o życie uciekła do Gdyni i skryła się u krewnych w Małym Kacku. Została jednak ujęta przez Rosjan i jako branka – zdobyczna dziewczyna – przemierzyła, na tyłach frontu, cały szlak do Berlina. Gdy po tych traumatycznych przeżyciach udało jej się ruszyć pociągiem w drogę do domu, porwano ją po raz drugi i wywieziono w głąb Rosji. Dopiero po ponad pół wieku wróciła do rodzinnej miejscowości.
W tle tej szokującej historii, którą napisało życie, pojawia się wiele faktów, które długo ukrywano, a nawet teraz nie są dostatecznie znane. Jest to więc także historia o poczynaniach Sowietów wyzwalających w 1945 roku Pomorze – o gwałtach, grabieżach, mordach, zsyłkach. Jednostkowy los, chociaż wyjątkowo dramatyczny, uosabia tu w znacznej mierze los zbiorowy.
Edytorem powieści jest Wydawnictwo Oskar z Gdańska.
Książkę można mabyć w Księgarni Internetowej – www.maszoperia.org

*


okładka Złota Smuga Jesieni„Złota smuga jesieni” to moja szósta powieść – stwierdziła Maryla Hempowicz  ale pierwsza, na napisanie której dostałam stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

„To powieść o jesiennym zauroczeniu dwojga dojrzałych ludzi – Marty i Zbyszka. Oboje po przejściach, oboje w wieku 60plus, spotykają się podczas wycieczki do Wenecji i Rzymu. Los daje im szansę, to znów ją odbiera”. ( Cytat pochodzi z 4.strony okładki, z notki, która ma zaciekawić potencjalnego Czytelnika).
Czy zaciekawi, w dobie ekspansywnego kultu młodości, zawstydzenia czy wręcz przerażenia późnym wiekiem i własną starością (patrz wywiad Kazimierza Kutza w Newsweeku). Oto jest pytanie…
Ja chciałam pokazać świat, w którym ludzie starsi – i jeszcze starsi – mają prawo do uczuć, do miłości…
Powieść rozpięta jest między „prawdą” i fikcją, są mniej lub bardziej ukryte wątki autobiograficzne ( jak w każdej powieści),  jest klimat  wyjazdów zagranicznych do Bułgarii, do Włoch, do Wiednia, jest urok i  piękno najbliższej nam ziemi – Trójmiasta, Kaszub, Mierzei Wiślanej, Pienin. Edytorem powieści jest wydawnictwo Oskar z Gdańska.
Książkę można kupić w Księgarni Internetowej  – www.maszoperia.org

 


Treresa_Święta_okładka Stanisław Janke, poeta i pisarz kaszubski, członek naszego Stowarzyszenia, realizuje niezwykły projekt literacki. Wraz z córką Sławiną Janke, absolwentką romanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, przekłada z języka francuskiego na język kaszubski wiersze św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Przygotowywana do druku książka, którą opublikuje Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie, będzie nosić tytuł „Bòżónka ò miłoscë. Wiérztë”, w języku polskim brzmi to „Kantyk o miłości. Wiersze”. Termin „Bòżónka” jest starokaszubską, zapomnianą już nazwą pieśni religijnej. W sumie św. Teresa od Dzieciątka Jezus napisała 54 wiersze, z tego większość znajdzie się w tej kaszubskiej książce. Czytaj więcej >>>


***********************************************

2014


życie-pierwsza strona okładki„Życie. wydanie drugie poprawione” – to trzeci, po Białym kwadracie i okolicach (słowo/obraz terytoria 1995) i Zaduszkach (Biblioteka Toposu 2011), tomik wierszy Olgi Kubińskiej.
Historia odgrywa tu ważną rolę; powraca w obrazach otrutych dzieci Goebbelsa, bez szansy na ocalenie w ostatnim Kindertransporcie; stary człowiek znienacka, wyraźnie pod wpływem alkoholu, być może sprowokowany obejrzanym filmem czy usłyszaną w radiu dyskusją opowiada wnukowi epizod z własnej przeszłości, kiedy jako młody człowiek przyjechał do Jedwabnego ledwo tydzień po wymordowaniu żydowskich mieszkańców miasteczka i – niemal siedemdziesiąt lat później! – poruszony wspomina, że gorączka nie opadła, a mieszkańcy, gdyby cała sytuacja się powtórzyła, zachowaliby się tak samo.     Więcej o książce – >>.


Okładka - Okno z widokiem na PolitechnikęBarbara Szczepuła„Oko z widokiem na Politechnikę”.

21 listopada 2014 roku sala w Nadbałtyckim Centrum Kultury wypełniona była po brzegi inżynierami. Oczywiście nie tylko, ale w istocie przeważali absolwenci Politechniki Gdańskiej, bo to o nich jest książka „Okno z widokiem na Politechnikę”, którą Barbara Szczepuła powróciła po latach do tematyki swojej pierwszej uczelni. Jej książkowym debiutem był w 2004 roku zbiór reportaży „Przystanek Politechnika”, który czytelnicy Dziennika Bałtyckiego uznali wówczas za Książkę Roku.

       Więcej o książce – >>.


Okładka

„Pies i Pan” ukazał się we wrześniu 2014 r. w nakładzie 700 egz.
Zawiera trzydzieści pięć wierszy z lat 2007-2014.
Poniżej można zapoznać się z dziesięcioma wybranymi tekstami.
Istnieje możliwość nabycia książki;
wystarczy przelać 18 PLN (Polska) lub 20PLN (zagranica) na konto:
mBank 06-1140-2017-0000-4802-1302-8997.
W tytule wpłaty należy podać dokładny adres. Tom zostanie wysłany pocztą.

Czytaj więcej na stronie: http://www.boroswojciech.pl/pies-i-p


800 - Kubinska - Przybylem_okladka DRUK.indd  Olga Kubińska – „Przybyłem tu, by umrzeć” – Nagroda „Literatury na Świecie” przyznana w kategorii „Translatologia, Leksykografia i Literaturoznawstwo”.

Monografia Przybyłem tu, by umrzeć zajmuje się relacjami z egzekucji opublikowanymi w Anglii w XVI i XVII wieku. Zarówno relacje, jak i egzekucje odgrywały wówczas istotną rolę – przywracały naruszony przez skazańca porządek prawny, społeczny i polityczny. Skazaniec, otrzymując prawo głosu, miał dokonać ostatniej spowiedzi, by umrzeć „dobrą śmiercią” oraz podkreślić słuszność wyroku. Jednak wśród kilkuset opublikowanych w tym czasie relacji znajdujemy stosunkowo liczne przykłady przełamania tej konwencji.


Image12aJózef FranciszekWójcik „Kaszubskie losy” cz.I – „Od zaborów do niepodległości”. Decyzją Kapituły Gryfa Pomorskiego 18. 03.2014 r.  została uznana za najciekawszą książkę Pomorza 2013 i otrzymała Statuetkę Gryfa Pomorskiego. Wejherowo zakupiło ją jako lekturę dla szkół.  Jest to dziesiąta wydana książka Józefa Franciszka Wójcika. W internetowych portalach kaszubskich tak ją określono: „Kaszubskie  losy” to książka, która w przystępny i ciekawy sposób przedstawia historię Kaszub i Kaszubów od zaborów do niepodległości. Najważniejsza książka, która przybliża nieznane i nierozumiane losy Pomorzan dla wszystkich Polaków”. Książka w całości do pobrania na stronie internetowej:  jfwojcik.prv. pl  Można kupić: jfwojcik@wp.pl


8. Aleksander i piękna Helena

Król polski Aleksander Jagiellończyk i jego małżonka Helena Rurykowiczówna postacie, które w naszej historii traktowane są dziwnie po macoszemu. Poza wąskim gronem specjalistów i miłośników historii w zasadzie nikt o nich nie pamięta, za to są tacy, którzy woleliby, aby właśnie o nich nie pamiętano. A przecież stanowili niezwykłą parę: zakochaną w sobie bez pamięci, do ostatnich chwil swego życia; nadto Helena w zgodnej opinii współczesnych była najpiękniejszą kobietą swojej epoki. Skąd zatem ta zasłona milczenia? I dlaczego ówcześni możnowładcy dołożyli starań, by zamienić ich życie w koszmar, dramat na miarę Szekspira? Treść niniejszej, opartej na faktach, powieści historycznej stanowi równocześnie próbę rozwiązania tej zagadki.
Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2014


9. Pomorskie Orlęta

 Zenon Gołaszewski. „Pomorskie Orlęta” składają się z 12 mikropowieści historycznych, obejmujących okres od X do XV w. Głównymi bohaterami literackimi są tu dzieci i młodzież; działają w realiach danej epoki, stykają się z autentycznymi postaciami, są świadkami rzeczywistych wydarzeń. Książka ma tę zaletę, że można ją traktować równocześnie jak jedną powieść (sagę), bowiem każde następne pokolenie (opowiadanie) jest powiązane więzami rodzinnymi z bohaterami poprzednich historii. Miejscem akcji jest głównie Pomorze.
Wydawnictwo Triglav, Szczecin 2014


ima6

Józef FranciszekWójcik – „Morze, saksy i Dar Młodzieży”. Zbiór wszystkich krótkich form autora (opowiadania, reportaż literacki) – liryczne, zabawne i refleksyjne historie z całego świata. Połowa opowiadań z białej fregaty „Dar Młodzieży”, na której autor pływał przez cztery lata. W 2014 roku już ósma edycja (pierwsze wydanie w 2000 r) i tylko tej książki trafiło do czytelników ponad 11 000. Książka podróżniczo-przygodowa, twarda okładka, kolorowe zdjęcia. Dla wszystkich bez względu na płeć i wiek. Sytuacje z autopsji,  319 stron.   Można nabyćjfwojcik@wp.pl