Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Gdańsk
gdansk
image

Siedzimy w domu, więc sięgnijmy po książkę. To tak łatwo i bezpiecznie  zrobić przez Internet. Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Gdańsk przy współdziałaniu z portalem Głos Gdyni otwiera strony publikujące książki do  nieodpłatnego pobrania. Na tej stronie publikujemy książki członków SPP Gdańsk w formie elektronicznej do bezpośredniego czytania, by w tych dniach rygorów związanych z korona wirusem pomogły Wam przetrwać ten trudny czas. Wystarczy kliknąć na niebieski tytuł-link.  Z poważaniem, J.F. Wójcik – prezes SPP Gdańsk

 

Józef Franciszek WójcikArgentyna – książka podróżniczo-przygodowa z dziesiątkami kolorowych zdjęć, trzynasta książka autora. Jest też poświęcona półmilionowej argentyńskiej Polonii o wielkich zasługach lecz traktowanej przez nasze władze po macoszemu. Ciekawe wątki historyczne.  Opinia wydawnicza –  O Argentynie prof. Linkner

Kazimierz Nowosielski  – felieton o naturze, życiu i przemijaniu – Brzozy, dzieci i wróblaski – (Trochę w kontekście tzw. pandemii), trzy zbiorki poezji: – Przykładanie ręki, wiersze – Jakby spokój oraz  Człowiek rośnie cicho

Trylogia „Powrót na Kresy”Józef Franciszek Wójciknasza obecność na Kresach i losy Kresowiaków od 1920 – 1956 – tematyka historyczna. Tom pierwszy to Rok 1920” (wojna bolszewicko-polska głównie front południowy,  Kresy t. II – Po latach – od 1936 do końca wojny. I wreszcie III tom Kresy t. III –  „Los tułaczy” od zesłania do 1956.

Tematyka kaszubska – „Kaszubskie losy”,  Józef Franciszek Wójcik – tom pierwszy „Od zaborów do niepodległości” – Kl 1 , już drugie wydanie, w 2014 r. przez Kapitułę Gryfa Pomorskiego uznana za najciekawszą książkę, otrzymała Statuetkę Gryfa Pomorskiego i została przez niektóre szkoły pomorza zakupiona jako lektura.  Tom drugi – Kl t II   „Powstanie miasta z morza i z marzeń” – obejmuje okres 1920-1939. Jeden z rozdziałów – Kaszubskie wesele w dawnej wiosce Gdynia został dodatkowo wydany samodzielnie (odtworzenie kaszubskich zwyczajów sprzed 100 lat).

Marynistyka Józefa Franciszka Wójcika:   Siódme morze – powieść z podróży na drugi koniec świata. Podróż rozpoczyna się w Anglii i choć na fikcyjnym statku jest w rzeczywistości zbiorem różnych prawdziwych sytuacji i przeżyć, faktycznych rozmów i tęsknot ludzi oderwanych od najbliższych. III wydania książki.  Morze, saksy i Dar Młodzieży   to zbiór wszystkich krótkich form autora (opowiadanie, reportaż literacki). Połowa opowiadań z czteroletniego pływania na Darze Młodzieży, a pozostałe z pływania pod obcymi banderami. Już 9 edycji książki i około 12 tyś. egz. trafiło do czytelników. Do kompletu wraz z kolorową wkładką Morze, saksy – wkładka foto.  

Józef Franciszek Wójcik –  Władca Hebryd   Hmm!  Do tego wkładka  Wł. He. wkładka  – książka pisana słowem, symbolem, obrazem, kolorem, również z mistyfikacją, gdzie rzeczywistość to często druga, a nawet trzecia warstwa. Biograficzna, poświęcona naszej współczesnej rzeczywistości.

Kazimierz Sopuch –  Meandry losu   – powieść, a także  Mgła – tomik poetycki – jeden z ostatnich autora.

Kazimierz Nowosielski  – eseistyczna książka   Przez Ojczyznę i dalej – jest zbiorem esejów, przemyśleń i szkiców literackich o polskiej współczesności i tradycji literackiej zakorzenionych w tym, co dla osoby ojczyste. Autor „spacerując” w swych esejach po słowie pisanym od zarania do współczesności naszych najznakomitszych pisarzy rozważa: skąd przybywamy? gdzie jesteśmy i po co?

Bogusław Żyłko Nieprzewidywalne mechanizmy kultury – tłumaczenie z języka rosyjskiego książki Jurija Łotmana. Przekład, słowo wstępne i wprowadzenie prof. Bogusław Żyłko (poziom I w klasyfikacji ministerialnej!), wydana przez Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Społecznych UAM w Poznaniu.

Kasia i Kinga Wysockie – najmłodsze autorki, których książka wydana w ubiegłym roku w nakładzie 1000egz. – Kinga i Kasia w poszukiwaniu przygód – jest publikowana w Nasze książki w PDF i w Bibliotece Kwarantanna Głos Gdyni. Kasia jest obecnie uczennicą pierwszego roku w LO, a Kinga w siódmej klasie (w piątej klasie wicemistrzyni świata w USA podczas Finałów Odyseja Umysłu, a w ubiegłym roku wicemistrzyni Europy w Sankt Petersburgu). Książka podróżniczo-przygodowa.

Bogdan Jaremin Zapach porcelany   –   autor o ciekawym biogramie i twórczości, słowa z Wikipedia: – polski lekarz i poeta. Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku, doktor habilitowany nauk medycznych, profesor nadzwyczajny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Autor ponad stu prac naukowych i kilku podręczników. Redaktor naczelny pisma International Martime Health. W latach 2008-2012 dyrektor Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Jako poeta publikował m.in. w Akancie, Gazecie Wyborczej, Topsie i Zeszytach Literackich. Jego tom Treny lipca został nominowany do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. Gałczyńskiego w 2014r. I następna książka: – Tam_i_tu – poezja, ulubiona twórczość autora.

Kazimierz SopuchPonad losem – tomik poetycki znanego gdańskiego socjologa poświęcony kobiecie. 

Ola Kubińska – poetka, tłumaczka, badaczka angielskiego piśmiennictwa renesansowego. Autorka trzech tomów poezji. Body art  – to czwarty tomik wierszy Olgi Kubińskiej

Oddział SPP w KatowicachJan Picheta – utalentowany felietonista oraz animator kultury. Od lat jest związany z dziennikarstwem prasowym i radiowym. Współpracuje z miesięcznikiem społeczno – kulturalnym „Śląsk” w Katowicach.  Góra Issy   –  są to liryki , w których Issa jest, a jakby go nie było – jest pewną przykrywką, do tego, by zaprezentować własne, europejskie, nie dalekowschodnie, emocje. Są to wiersze inspirowane dalekowschodnią krótką formą, wydane po polsku i angielsku. Złoty deszcz  – książka poetycka Jana Pichety „złoty deszcz” ilustrowana przez Agnieszkę Nowinską, która mieszka w USA, a doktorat zrobiła w Walencji , a więc jest to taki mariaż sztuk wielu . W kolejce po ciało  – po polsku i rosyjsku. Tłumacz tak pisze o autorze: U Jana najbardziej uderza mnie to, jak możesz zostać trenerem piłki nożnej, a jednocześnie pozostać osobą delikatną, szczerą i dobrze wychowaną.

Oddział SPP w KatowicachJan Strządała – ur. w 1945 w Wiśle; poeta, eseista, prozaik. Studiował medycynę i filozofię. Jest laureatem konkursów i festiwali poetyckich w kraju i za granicą, prezesem SPP Oddział Katowice. Pochylone niebo  – wiersze z tomu „Pochylone niebo” do muzyki Norberta Blachy na you tubie recytuje autor, link : https://youtu.be/847C466L-VI . Słoneczna Noc – to drugi zbiór wierszy poety i następna – Trudna galaktyka – trzeci tom wierszy Jana Strządały 

Ciekawa sprawa,TRZY DEKADY –  Antologia XXX – lecia Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddziału Śląskiego w Katowicach”. Z satysfakcją publikujemy na stronie SPP Oddział Gdańsk i w Bibliotece Kwarantanna portalu Głos Gdyni: – Trzy dekady. Antologia DRUK A5 .

Oddział Warszawski SPP PODGLAD-SPP Warszawa – kwartalnik literacki poświęcony literaturze Oddziału SPP w Warszawie – to największy i najbardziej prestiżowy Oddział SPP w Polsce. Warto prześledzić stołeczne trendy.

Irena Knapik-MachnowskaSonata gdanska – poetka, dziennikarka, nauczycielka języka polskiego. Dzieciństwo i młodość spędziła w Świdwinie.

PodkarpacieJoanna Duszkiewicz Paryż w piątek 13-tego – traktuje o zamachach terrorystycznych dokonanych przez dżihadystów w Paryżu  13 listopada 2015, które wstrząsnęły Francją, ale i całym światem. Są tu opisy autentycznych wydarzeń, wypowiedzi, reakcji świata, zarówno  z tego dnia, jak i sytuacji we Francji  w kolejnych tygodniach po zdarzeniu. W tę autentyczną charakterystykę autorka wpisała losy wymyślonej przez siebie francuskiej rodziny Laboux. W wyniku ataków umiera jedyna i najukochańsza córeczka Celi i Enzo. Jak rodzice poradzą sobie z traumą po stracie kochanego i jedynego dziecka? Czy ból po stracie najbliższej osoby nie przyćmi zdrowego rozsądku? Jak bardzo tak traumatyczne przeżycia mogą wpłynąć na możliwość pojmowania przez człowieka dobra i zła?

Bogdan Jaremin –  Pracownia czasu  –  autor kilkunastu zbiorków wierszy, mieszkaniec Gdyni.  Poeta, lekarz, podróżnik, profesor medycyny, redaktor naczelny czasopisma naukowego „International Martime Health”. Autor ponad stu prac naukowych i kilku podręczników.   W latach 2008-2012 dyrektor Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Podkarpacie Joanna Duszkiewicz  Upadek  – Książka traktuje o losach polskiej rodziny Zalesińskich, która za „karierą” wyjeżdża do Dallas,  na tle skomplikowanych stosunków tam panujących pomiędzy biało – i czarnoskórymi mieszkańcami. Wpisuje się idealnie w sytuację, która obecnie ma miejsce w USA. W 2019 r. książka została nagrodzona dwoma statuetkami podczas I Powiatowego Konkursu Literackiego w Mielcu  „za wyjątkową wartość literacką konkursowej książki” oraz „za najlepszy utwór oparty na faktach„. 

Monika Milewska –   Papierowe okręty (wybór) – drugi tomik wierszy autorki ur. w Gdańsku – dr historii, dramatopisarka, poetka, eseistka, tłumaczka. Adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie również się doktoryzowała, Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Stypendystka m.in. Ministra Kultury, Ministra Edukacji, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, International Writers and Translator’s Center w Rodos oraz Baltic Centre for Writers and Translators w Visby. Fellow Akademii Amerykańskiej w Rzymie, gdzie w 2001 r. przebywała na prestiżowym stypendium A. Mellona. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Aleksandra Perzyńska tomik alex-SAMSARA  – Poetka, pisarka, plastyczka urodzona w Gdańsku. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorką serii podręczników do plastyki dla gimnazjum. Tworzy też prozę, teksty piosenek oraz scenariusze filmowe. Zajmuje się malarstwem, instalacją i ilustracją książkową. Mieszka w Gdańsku i Londynie

Roman Warszewski  – polski dziennikarz, pisarz i podróżnik. Autor wielu książek, w tym kilku bestsellerów oraz laureat prestiżowych nagród . Jest również autorem scenariuszy i realizatorem dokumentalnych filmów telewizyjnych związanych z Ameryką Południową.  Skrzydła diabła, rogi anioła  – książka polskiego dziennikarza będąca zapisem wywiadu ze współczesnym peruwiańskim pisarzem Mario Vargasem Llosą wydana w 2007 r.

Roman Warszewski  Ukryta Twarz – wywiad autora z Carlosem Castenedą, twórcy wielu bestsellerów, człowiekiem legendą, najsłynniejszym antropologiem XX wieku. Wydawnictwo KOS, Katowice 2005

Roman Warszewski Gdzie mieszka pułkownik Buendia  – autor odwiedza prawzór Macondo ze Stu lat samotności – kolumbijską miejscowość Aracataca z dorzecza Magdaleny i lokalizuje tam miejsca znane z tej książki, a Gabriel Garcia Marquez w kilkugodzinnej rozmowie odsłania tajniki swego pisarskiego warsztatu i zdradza swe kulisy przyjaźni z kubańskim dyktatorem – Fidelem Castro

Zbigniew Radosław Szymańskigdynianin od urodzenia, poeta i satyryk,  – Jutro było lepiej okładka – na której są informacje o autorze, oraz treść książki- Jutro było lepiej. W 2009 wydał tomik wierszy  – Piąta strona świata  Oprócz kilku tomików wierszy autor zajmuje się twórczością satyryczną.

Janusz KowalkowskiRaport Marszałka dla przyszłości narodu   – tomik poetycki złożony z dwóch części. W części I autor odnosi się poetycko do najczęściej cytowanych powiedzeń Marszałka Józefa Piłsudskiego. W książce zamieszczono fotografie z życia i działalności marszałka.  W części II teksty piosenek legionowych autorstwa Janusz Kowalkowskiego i Eugenii Cieszyńskiej wykonywane przez Duet SZARŻA Środkowopomorskiego Okręgu Związku Piłsudczyków w Koszalinie. 

Józef Franciszek Wójcik Cząstka z pamiętnika – czternasta książka autora wydana pod koniec 2021 r. Zróżnicowanie tematyczne pozwala na zaszeregowanie „Cząstki z pamiętnika” do kilku rodzajów książek. Z pewnością jest to książka biograficzna, podróżniczo-przygodowa o bardzo wielu wątkach marynistycznych i bez wątpienia jest zapisem historycznym z życia Polaków od zakończenia II wojny światowej do końca 2020 roku. Niezwykle zróżnicowana forma przekazu: wspomnienia, opowiadania, rozmowa samego z sobą, a także felietony i fragmenty rodzinnych pamiętników. Łatwy język narracji często jest jednak zawoalowany i zmuszający do myślenia, a barwne opisy przyrody i z życia na morzu to dodatkowy walor książki. Wydana bez jakiejkolwiek korekty, tylko korekta autora (384 str., sztywna okładka).

Marija Kamenska Bliscy nieznajomi

Jako prezes SPP Oddział Gdańsk w marcu 2022 otrzymałem e-mail z Kijowa od prof. Dmytro Tchystiaka (Narodowe Stowarzyszenie Pisarzy Ukrainy), a po paru godzinach z Zarządu Głównego SPP w Warszawie, że w Gdyni zamieszkała młoda pisarka z Ukrainy, Marija Kamenska, z prośbą, bym się nią zaopiekował.

Skontaktowałem się z Mariją. Przed wojną w Ukrainie były wydane jej trzy książki, a czwarta gotowa do druku, miała być tam wydana w kwietniu. Agresor zbliżał się do Kijowa, więc wojna wszystko zniweczyła. Po rozmowach ze środowiskami kultury Wybrzeża została podjęta decyzja, by książka Mariji była wydana i po polsku, i po ukraińsku. Jako wydawca podjąłem się koordynowania spraw organizacyjnych i finansowych. Tłumaczenie z ukraińskiego na polski podczas wakacji wymagało czasu.

Gdy tłumaczenie dobiegało końca, radosny e-mail od Mariji: „Moja książka została wydana po ukraińsku w Ukrainie”. Dla mnie, jako wydawcy, też była to dobra wiadomość. By jednak zachować pierwotny zamysł: „zbliżenie obu języków i narodów”, w książce Bliscy nieznajomi są też dwa opowiadania po ukraińsku.

Niech te ciepłe opowiadania o miłości, napisane przed wojną, kiedy „Bliskość nie dzieli ludzi na swoich i innych”, będzie mottem tej książki.

Pisarz-wydawca, Józef Franciszek Wójcik, Prezes SPP Gdańsk