Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Gdańsk
gdansk
image

Józef Franciszek Wójcik

Urodzony w 1947 na Podkarpaciu. Absolwent Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej oraz Wyższej Szkoły Morskiej. Nawigator, z upodobania matematyk, były sportowiec – uczestnik mistrzostw Polski. Wieloletni wykładowca WSM w Gdyni. Oficer statków szkolnych i na greckich tankowcach. Starszy oficer na statkach angielskich, belgijskich, niemieckich, duńskich, norweskich i kanadyjskich. Staff captain na statkach pasażerskich i kapitan ofshore high speed craft. Uczestnik ekspedycji arktycznych i antarktycznych.

Twórczość literacka zapoczątkowana w 1995 r. książką „Prezydent Hebryd” – to powieść autobiograficzna z przerywnikami morskimi, w drugiej warstwie poświęcona głównie posierpniowej sytuacji politycznej.
Książki marynistyczne i podróżniczo-przygodowe:
– dwa zbiory opowiadań i reportaży literackich, które w 1999 r. zostały wydane pod wspólnym tytułem „Morze, saksy i Dar Młodzieży” (do 2014 r. 8 edycji).
– Powieść „Siódme morze” – trzy edycje w latach 2000, 2003 i 2008.
Powieści historyczne:- „Powrót na Kresy” – trylogia składająca się z tomów: „Rok 1920”, „Po latach”, „Los tułaczy”. Książka ściśle oparta na faktach, częściowo zbeletryzowana, która niejednokrotnie dotyka białych plam w naszej historii. Przez pryzmat losów dwóch kresowych rodzin ukazana została polska obecność na Kresach po roku 1920, poprzez lata II wojny światowej, aż do końca tułaczego losu, do 1958 r. W trylogii jest też wiele niezwykłych dokumentów, zdjęć i fragmentów z dziecinnych pamiętników. „Powrotem na Kresy” były posiłkowane dwie prace magisterskie, a Polka z Grodna w oparciu o trylogię rozpoczęła pracę doktorską. Do 2014 r. trzy wydania trylogii.
– „Władca Hebryd” – dziewiąta książka, kontynuatorka pierwszej z przepięknymi zdjęciami.
– „Kaszubskie losy” – dziesiąta z napisanych książek. Jak piszą portale kaszubskie to książka, która „w przystępny i ciekawy sposób przedstawia historię Kaszub i Kaszubów od zaborów do niepodległości. Najważniejsza książka, która przybliża nieznane i nierozumiane losy Pomorzan dla wszystkich Polaków”. Laureatka nagrody literackiej Gryfa Pomorskiego w 2014 r.
Obecnie publicysta „Pulsu Kaszub” i wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk.

 Więcej na stronach jfwojcik.prv.pl  oraz  jfwojcik.wix.com/7morze