Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Gdańsk
gdansk
image

Józef Franciszek Wójcik

ur. 15.03 1947 w Książnicach na Podkarpaciu. Polski pisarz, prozaik, komandor, kapitan żeglugi wielkiej, dziennikarz, wydawca, podróżnik. Obecnie prezes SPP Gdańsk wybrany jednogłośnie na drugą kadencję. Nazwisko Wójcik po raz pierwszy na świadectwie z siódmej klasy, wcześniej nosił nazwisko matki Strzelczyk. Po ojcu powinien nazywać się Pogoda, ale to, gdy na Podkarpaciu były jeszcze walki zbrojne przeciw władzy komunistycznej, zostało utajnione. Ojciec, Stefan Pogoda, urodził się we Lwowie i dopiero w maju 1944 r. udało mu się przedrzeć z Podhorzec k. Brod (woj. tarnopolskie) na Podkarpacie. Z najbliższej rodziny ze strony ojca 10 lutego 1940 r. zostało zesłanych na Sybir 24 osoby (tyle pojechało, bo kilku osobom udało się uciec, również ojcu), 9 osób Syberii nie przeżyło. Niezesłanych spotkał jeszcze gorszy los, bo 16 osób z rodziny było brutalnie zamordowanych w mordach na Ukrainie. Dziadek i brat ojca za Monte Kasino i kampanię włoską zostali odznaczeni Krzyżami  Walecznych.

Józef Franciszek Wójcik wśród tysięcy pingwinów(te brązowe to pisklaczki Pingwina Królewskiego)  – trzy wyprawy na Antarktydę i dwie Szlakiem Wikingów: Grenlandia, Ziemia Baffina, Alaska, Labrador, Nowa Fundlandia.

Wykształcenie i życiorys.

I Liceum Ogólnokształcące w Mielcu i jednocześnie cztery lata pracy na akord przy wyrębie (wcześniej pomocnik murarza). Absolwent Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej – inż. kmdr ppor. (ale też rok nielegalnie w wojsku, jako cywil awansowany do stopnia mata, reprezentant Floty Gdynia w biegach na średnie i długie dystanse – udział w mistrzostwach Polski. Instruktor wychowania wodnego, podharcmistrz, pracę inżynierską napisał w areszcie). Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (mgr kpt. ż. w.). Nawigator, z upodobania matematyk, przez 17 lat wykładowca i st. wykładowca WSM w Gdyni – obecnie Uniwersytet Morski. Ponad dwa lata odmowy władz na wydanie paszportu i rozpoczęcie doktoratu, ale po uzyskaniu paszportu służbowego pod koniec 1987 r. rozpoczął pływanie pod obcymi banderami. Oficer statków szkolnych i na greckich tankowcach. Starszy oficer na statkach angielskich, belgijskich, niemieckich, duńskich, norweskich i kanadyjskich. Głównie jako chief oficer pływał po wszystkich kontynentach na prawie wszystkich rodzajach statków: tankowce, masowce, drobnicowce, kontenerowce, drewnowce, żaglowce, statki szkolne, statki pasażerskie w ekstremalne warunki (Chief mate/Staff captain). Trzy miesiące podczas wojny na Zatoce Perskiej, regaty Hongkong-Osaka na Darze Młodzieży. Uczestnictwo w dwóch ekspedycjach arktycznych i trzech antarktycznych, podróżnik po Australii, Brazylii, Argentynie i Afryce. Kapitan na niemieckiej jednostce military high speed craft pod szwedzką banderą i kapitan na offshore carier.

Endorsement – nostryfikacja uprawnień i dokumentów oficera, chief oficera i kapitana żeglugi wielkiej bez ograniczeń (dyplom najwyższy w świecie) wydane przez kilka, a może nawet kilkanaście państw. Niektóre uprawnienia były wcześniej wydane za granicą, niż w Polsce – np. dyplom chief oficer najpierw miał norweski z uprawnieniami do prowadzenia statków przez norweskie fiordy, a dopiero znacznie później polski. Jako starszy oficer zaczynał pływać w 1990 r. pod banderą Wielkiej Brytanii, gdzie był jedynym Polakiem, a pozostali oficerowie to Anglicy, którzy mu podlegali. Jest też pewna ciekawostka – jako kapitan marynarki wojennej z wyższym wykształceniem w 1974 r. zaocznie ukończył Zasadniczą Szkołę Ogrodniczą w Instytucie prof. Pieniążka i z najwyższą oceną uzyskał dyplom Wykwalifikowany Ogrodnik Warzywnik. Posiada ponad 4 ha gruntów rolnych ( w tym 1,5 ha lasu).

Ważną notką biograficzną jest udział w życiu politycznym – zawsze bezpartyjny z luksusem własnego zdania. W zasadzie to bogate i ciężkie doświadczenia rodzinne spowodowały taką sytuację.  „Pamięć umarłych zobowiązuje – motto z sagi rodzinnej „Powrót na Kresy”. Obaj dziadkowie to legioniści Piłsudskiego i żołnierze 1920 r. Tematyka polityczna w życiorysie jest znacznie bogatsza od doświadczeń morskich: – aktywny udział w konwersatorium „Poza Układem” z Anią Walentynowicz i Gwiazdami, lider ugrupowania „Poza Układem” w wyborach parlamentarnych w 1993 r. zarejestrowany po wygraniu zaskarżenia decyzji Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie w trybie wyborczym, gdzie przewodniczącym OKW był prezes sądu apelacyjnego, a członkami 14 sędziów.  … – długo by wymieniać. W 2010 jeden z 17–tu zarejestrowanych kandydatów na Prezydenta RP (taki pierwowzór Kukiza) i jeden z trzech kandydatów poza Lechem Kaczyńskim i Szmajdzińskim, którzy wtedy do Smoleńska i Katynia się udali. Jako bezpartyjny bez szans otrzymał miejsce w pociągu specjalnym, a nie w samolocie, dlatego żyje. Startował też dwukrotnie w wyborach do Senatu w Gdyni, jako kandydat niezależny otrzymał 18.705 i ponownie blisko 18,5 tyś  głosów, ale mimo to przegrał z kandydatami PiS i PO.

Bibliografia

Twórczość literacka zapoczątkowana w 1995 r. Wcześniej kilka artykułów prasowych.

– „Prezydent Hebryd”, 1995, 2000 egz. – to powieść autobiograficzna z przerywnikami morskimi, w drugiej warstwie poświęcona głównie posierpniowej sytuacji politycznej.

Książki marynistyczne i podróżniczo-przygodowe:

– „Dar Młodzieży i inne opowiadania”, 1998 r., 4 edycje i wiele opowiadań drukowanych w prasie w całej Polsce,

– „Opowiadania i Dar Młodzieży”, 1999 r.  Dalsze opowiadania z „Daru” i z pływania na obcych statkach. Stąd odwrócony i podobny tytuł. Nakład tylko 300 egzemplarzy rozszedł się błyskawicznie,

– „Morze, saksy i Dar Młodzieży”, 1999 r. – to zbiór wszystkich krótkich form autora (opowiadanie, reportaż literacki). Połączenie obu w/w zbiorków z dodaniem trzech nowych opowiadań. 319 stron, sztywna okładka. W styczniu 2018 r. IX edycja tej książki. W sumie tylko tej pozycji trafiło do czytelników ponad 12.000 egz.,

– „Siódme morze” – powieść oparta na faktach i autentycznych przeżyciach z autopsji, I wyd. w 2000 r. Do 2008 trzy edycje x 1000 egz. – obecnie nakład wyczerpany.

Książki o tematyce historycznej:

Do tej pory sześć pozycji – trylogia „Powrót na Kresy” i trzy książki o tematyce kaszubskiej. Prof. nauk humanistycznych, dr hab. literaturoznawstwa Tadeusz Linkner tak je określił: „To nie jest tylko zbeletryzowana historia, by książkę się lepiej czytało. To jest coś więcej – to beletrystyka faktów historycznych na ogół nieznanych lub zapomnianych”.

Trylogia „Powrót na Kresy”:

– t. I – „Rok 1920”, wydana w 2001 r., pięć edycji do 2008 r. Wojna bolszewicko-polska głównie front południowy. Na inscenizacji bitwy pod Komarowem autora na trybunie honorowej powitano: „Nikt wcześniej  o bitwie pod Komarowem nie pisał, do tej pory nikt więcej nie napisał”,

– t. II – „Po latach”, wydana w 2003 r., do 2012 cztery edycje. Po ukazaniu się książki zostały sprostowane wiadomości w Encyklopedii dotyczące niektórych faktów. Książka obejmuje okres od 1936 r. do zakończenia wojny – zsyłki Polaków do Kazachstanu z Ukrainy Naddnieprzańskiej, wybuch wojny, wejście pierwszego okupanta, zsyłki na Sybir, zmiana okupantów, wywózki na roboty do Niemiec, płonąca Ukraina i losy tułaczy widziany oczami dziecka (niezwykły pamiętnik i unikalne dokumenty zachowane w zbiorach rodzinnych),

– t. III – „Los tułaczy”, wydana w 2005 r., 10 –lecie twórczości autora. Jest uzupełnieniem dwóch poprzednich  części i kończy naszą obecność na Kresach. Zaczyna się na Syberii po głównej zsyłce 1940 r. (los tułaczy widziany oczami dorosłych), ponad rok w gułagach i lespromchozach, do armii Andersa, z polskim wojskiem, w walkach 2 Korpusu, z Sybiru do afrykańskiego sierocińca, koniec wojny we Lwowie. Są w niej dalsze losy przesiedleńców i dzieci z sierocińców, ostatnie zsyłki na Sybir, wypędzenia i przesiedlenia po II wojnie światowej, aż do 1958 r. Niezwykłe dokumenty – nawet zeskanowane w kolorze dziecinne pamiętniki  z sierocińców na Bliskim Wschodzie i w Afryce malowane kredkami po opuszczeniu Syberii z Armią Andersa.

Trylogia była wydana, gdy w pewnym sensie był to jeszcze temat tabu. Nie ukazała się na temat książki żadna wzmianka w mediach, nie była dotowana, a mimo to do czytelników trafiło blisko 13 tyś. egz. Zwracałem się m/i do min. Jakubowskiej, wtedy odpowiedzialnej za kulturę, ale nawet nie otrzymałem odpowiedzi.

– „Władca Hebryd” – książka autobiograficzna pisana słowem, symbolem i obrazem i kolorem z drugą, a nawet trzecią warstwą, z aktualnym spojrzeniem na naszą polską rzeczywistość. Wydana w maju 2009 r. Udział autora w wyborach prezydenckich jest właśnie zdobywaniem książkowej Benbekuli. Pogmatwana biografia, marzenia, niezwykłe sytuacje z podróży, mistyfikacja, piękne zdjęcia i polityka. Nakład 1000 egz. dawno wyczerpany, ale książka jest do bezpłatnego pobrania na str. internetowej: jfwojcik.prv.pl i na str. sppgdansk w „Nasze książki w PDF”.

Tematyka kaszubska (beletrystyka faktów i zapomnianej lub nieznanej historii):

– „Kaszubskie losy” cz. I „Od zaborów do niepodległości”. Decyzją Kapituły Gryfa Pomorskiego książka została uznana za najciekawszą książkę Pomorza  2013 r. i zdobyła statuetkę Gryfa Pomorskiego. Trafiła też jako lektura do szkół i dlatego jest do bezpłatnego pobrania na str. internetowej: jfwojcik.prv.pl – podobnie jak dwie następne – również do bezpłatnego pobrania na stronie sppgdansk w folderze „Nasze książki w PDF” .  W tym krótkim czasie w formie papierowej jest już drugie wydanie.

– „Kaszubskie wesele”, wyd. 2016 r., 1300 egz., jest odtworzeniem kaszubskich weselnych obrządków. Podtytuł „Ostatnie wesele w wiosce Gdynia” jest też, a może przede wszystkim, weselem kaszubskich rybaków, a to jeszcze trudniejsze do odtworzenia.

– „Kaszubskie losy” cz. II „Powstanie miasta z marzeń i z morza”. Książka została wydana pod koniec lipca 2017 r. Takich tłumów na wodowaniu książki na Darze Pomorza nie było jeszcze nigdy” – informacje prasowe.

– „Argentyna” – 13-ta książka autora – ta książka to nie tylko podróże i przygoda, nie tylko przybliżenie mało znanej historii Argentyny, ale przede wszystkim pokazanie życia Polaków na drugim krańcu świata. Szkoda, że nasze władze tak po macoszemu traktują pół milionową Polonię w Argentynie, która tak bardzo pielęgnuje tradycje przodków.

„Cząstka z pamiętnika” – wydana pod koniec 2021 r. – Zróżnicowanie tematyczne pozwala na zaszeregowanie „Cząstki z pamiętnika” do kilku rodzajów książek. Z pewnością jest to książka biograficzna, podróżniczo-przygodowa o bardzo wielu wątkach marynistycznych i bez wątpienia jest zapisem historycznym z życia Polaków od zakończenia II wojny światowej do końca 2020 roku. Niezwykle zróżnicowana forma przekazu: wspomnienia, opowiadania, rozmowa samego z sobą, a także felietony i fragmenty rodzinnych pamiętników. Tak, to tylko mała cząstka, cząsteczka z pogmatwanego życiorysu, choć każdy życiorys jest przecież niepowtarzalny, najważniejszy i jedyny dla każdego. Chyba jednak jest niewielu, którym życie od kołyski przez dziesiątki lat ciągle gotowało tak niezwykłe doświadczenia. „Cząstka z pamiętnika” obejmuje wspomnienia z całego świata, ze wszystkich kontynentów i dziesiątków krajów. Łatwy język narracji, czasem chropowaty, często jest jednak zawoalowany i zmuszający do myślenia, a barwne opisy przyrody i z życia na morzu to dodatkowy walor książki niemniej ważny od wspomnień człowieka, który wbrew zamiłowaniom został uwikłany w polityczną rzeczywistość. Książka powstała dzięki dotacji Instytutu Literatury.

W sumie do czytelników do końca 2021 r. trafiło około 40 tyś książek autora. Niektóre były posiłkowane do prac magisterskich i podstawą do doktoratu, a także prostowały Encyklopedię („Powrót na Kresy”), i też te zakupione jako lektura dla szkół na Pomorzu („Kaszubskie losy”).

Życie prywatne

Żonaty, dwie córki lekarki, syn kpt. ż. w. i sześcioro wnucząt. Odznaczony m/i Srebrnym Krzyżem Zasługi,  ale do tej pory nigdy nie był odznaczony za twórczość literacką.

Linki zewnętrzne

  • http://www.sppgdansk.pl/
  • jfwojcik.prv.pl