Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Oddział Gdańsk
gdansk
image
*     

29.06 2017 APEL:

Zarząd Stowarzyszenia Pisarzy Polskich apeluje do ludzi słowa, pisarzy, dziennikarzy, pracowników mediów, a także prywatnych osób, wypowiadających się w mediach społecznościowych – o odpowiedzialność. W ostatnim czasie na fali toczącej się dyskusji politycznej pojawiają się wypowiedzi ksenofobiczne, skrajne i wykluczające pewne grupy ze względu na poglądy, wiarę, pochodzenie czy postawy religijne (lub powstrzymywanie się od ich manifestowania).

Przypominamy, że za szerzone treści i społeczny wydźwięk wypowiedzi odpowiedzialni są wszyscy zabierający głos w debacie publicznej. Łatwo jest przekroczyć granicę między wypowiadaniem swego zdania a nawoływaniem do aktów agresji, powodowanych nienawiścią. Apelujemy o przewidywanie groźnych skutków używanych słów i zaprzestanie propagowania nienawistnych postaw. Odpowiedzialność za mnożące się akty agresji spada nie tylko na tych, którzy ich dokonują, lecz także na świadków i ludzi, którzy takie postawy szerzą lub usprawiedliwiają.

Anna Nasiłowska, Prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, 28.06.2017

*
Tadeusz Dąbrowski w Niemczech
Autor siedmiu tomów wierszy (ostatnio Środek wyrazu, Wydawnictwo a5, 2016) weźmie udział w Festiwalu Petrarki, który odbędzie się w dniach 23-24 czerwca w Monachium.
Przyznawana w latach 1975-2014 Nagroda Petrarki stała się istotnym wydarzeniem literackim w skali Europy. Jej laureatami byli tacy poeci jak Tomas Tranströmer, Zbigniew Herbert, Jan Skácel, John Berger, Sarah Kirsch czy Ernst Meister.
Podczas monachijskiego święta Petrarki wystąpią laureaci oraz jurorzy nagrody, m.in.: Peter Handke, John Burnside, Michael Krüger, Jürgen Becker oraz Alfred Kolleritsch.
Festiwal wspiera Fundacja Huberta Burdy.
W Niemczech ukazały się dotychczas dwa wybory wierszy Tadeusza Dąbrowskiego: Schwarzes Quadrat auf schwarzem Grund (Luxbooks, 2010) i Die Bäume spielen Wald (przekład: Renate Schmidgall; Hanser, 2014). Poeta publikuje w pismach takich jak: Frankfurter Allgemeine Zeitung, manuskripte, Neue Zürcher Zeitung czy Sprache im technischen Zeitalter. W 2008 r. otrzymał Nagrodę Huberta Burdy. Jego utwory tłumaczone były na ponad 20 języków.
Szczegółowy program wydarzenia na stronie:
http://www.badsk.de/archiv/2017/pdfjuni2017/23.24.6.pdf

 *

Szanowne koleżanki i koledzy

Już mamy załatwione, że tak jak przez ostatnie dwa lata będziemy mieli miejsce i czas do prezentacji twórczości SPP Gdańsk podczas Pleneru w Gdyni. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni to trzydniowa impreza, która jest dla mieszkańców i turystów doskonałą okazją do poznania oferty znanych oficyn wydawniczych, zakupu książek po atrakcyjnych cenach, a przede wszystkim do spotkań z uznanymi i lubianymi autorami. Dla autorów prozy i poezji  z Pomorza to w pewnym sensie wyzwanie. Sądzę, że nie powinno nas tam zabraknąć.

Plener odbywa się od roku 2012, zawsze w ostatni weekend lipca (28-30.07.2017). Jego organizatorem jest miasto Gdynia, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a organizatorem wykonawczym Murator EXPO – organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki. W gronie najważniejszych patronów wydarzenia są włodarze Miasta i Regionu: Wojciech Szczurek Prezydent Miasta Gdyni, Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego oraz liczne organizacje i instytucje związane z branżą książki. My, SPP O. Gdańsk, w pewnym sensie jesteśmy również, a przynajmniej powinniśmy być, gospodarzami tej wielkiej literackiej imprezy na Pomorzu.

Józef Franciszek Wójcik, wiceprezes.

*

31 maja 2017 roku w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Starym Ratuszu przy Korzennej w Gdańsku o godz.18.00 /drugi termin 18.15/ odbędzie się XI zebranie sprawozdawczo – wyborcze  Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

 

Proponowany porządek obrad:

 

Godz. 18.00 lub 18.15:

 1. Otwarcie zebrania przez prezes Bożenę Ptak
 2. Wybór przewodniczącego zebrania
 3. Przyjęcie porządku obrad
 4. Sprawozdanie z mijającej kadencji – Bożena Ptak
 5. Sprawozdanie finansowe oddziału – Kazimierz Nowosielski
 6. Sprawozdanie przewodniczącego Komisji Rewizyjnej – Wojciech Boros
 7. Sprawozdanie przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego – Mieczysław Abramowicz
 8. Wybór Komisji Skrutacyjnej i głosowanie nad absolutorium dla ustępującego Zarządu Gdańskiego Oddziału SPP
 9. Dyskusja nad sprawozdaniami
 10. Wybory prezesa oddziału na kadencję 2017 – 2020.
 11. Prezentacja planów nowego prezesa.
 12. Wybory członków Zarządu.
 13. Wybory delegatów na XI Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy SPP w Warszawie /10-11.06.br/
 14. Wybór Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego
 15. Dyskusja, propozycje, wnioski, projekty
*
16.04.2017
 
Na  Święta Wielkiej Nocy życzenia zdrowia, radości ,

błogosławieństwa Zmartwychwstałego Chrystusa

oraz wesołego Alleluja życzy zarząd SPP Gdańsk.


*
 11.01.2017
Zawistowska
Nasza najstarsza członkini, Helena Zawistowska, będzie świętowała 95 rocznicę urodzin. SPP Gdańsk serdecznie zaprasza wszystkich ludzi kultury, czytelników wspaniałej solenizantki i mieszkańców Pomorza na ten nieczęsto spotykany jubileusz. Ratusz Staromiejski, środa, 11 styczeń, 2017 r.

*

 

choinka

 

 

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2017 życzy Zarząd Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

 

 

 

*
wszystkichswd
     „Spieszmy się kochać ludzi, bo tak szybko odchodzą”.
Na uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wspomnijmy nasze koleżanki i kolegów, którzy od nas odeszli ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk. Zapalmy świeczki na ich grobach i w naszych sercach. Przywołajmy wspomnienia i pomódlmy się za nich.

 *

 

26 października 2016

nr.3/2016 Migotań będzie dostępny w empikach za jakieś dwa tygodnie.
migotania
*
Zaproszenie (kliknij, by powiększyć)
zaproszenie
*

Od piątku 29.07 od godz. 1200 rozpoczyna się w Gdyni Nadmorski Plener Czytelniczy. Podobnie jak w ubiegłym roku dla Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk będą stoliki, gdzie nasi członkowie mogą prezentować i sprzedawać swoje książki. Plener potrwa do niedzieli.

*

Szanowni Państwo!
>
> Serdecznie zapraszamy na seminarium naukowo-literackie Kiedy Zbigniew
> Żakiewicz był wśród nas…, które odbędzie się 11 kwietnia 2016 roku
> (poniedziałek) o godz. 17.00 na Wydziale Filologicznym, ul. Wita Stwosza
> 55 w sali Rady Wydziału (stary budynek). Seminarium organizowane jest
> przez Redakcję „Studia Rossica Gedanensia” we współpracy ze
> Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk. Poprowadzi je prezes SPP
> Oddziału w Gdańsku Bożena Ptak.
> W programie wystąpienia:
> – prof. UG dr hab. Irena Fijałkowska-Janiak: Zbyszek Żakiewicz – Mój
> Nauczyciel;
> – Aleksander Jurewicz: Zbigniew Żakiewicz jako pisarz i opiekun pisarzy;
> – dr Maciej Żakiewicz: O związkach rodzinnych Zbigniewa Żakiewicza z
> podgórzańską wsią KOBYLANKĄ koło Gorlic;
> – ks. Wiesław Lauer: Zbigniew Żakiewicz – piewca Bożego Miłosierdzia;
> – prof. dr hab. Bogusław Żyłko: O Zbyszku garść wspomnień.
> Fragment twórczości Zbigniewa Żakiewicza zaprezentuje aktor Jerzy Kiszkis.
>
>
> W imieniu Organizatorów
> Katarzyna Wojan
> redaktor naczelny SRG
>
> Prof. UG, dr hab. Katarzyna Wojan
> Institute of Scandinavian Studies and Applied Linguistics
> Section for the Study of Finnish Language, Culture and Economy – Head
> University of Gdańsk
>
> Neofilologia
> ul. Wita Stwosza 51
> 80-308 Gdańsk
>
> „Studia Rossica Gedanensia”
> editor-in-chief

*

Centrum Kultury w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe,slam_14 Kwartalnik Artystyczny „Bliza” zapraszają na GDYNIA SLAM NR 14
Slam jest konkursem poetyckim, w którym każdy może się zmierzyć z każdym. Decyzję, który wiersz jest lepszy podejmuje publiczność, głosując przy pomocy dwóch kartek w różnych kolorach.
Weź pięć własnych, nienagradzanych i niepublikowanych wierszy i stań w szranki.
Nagroda jest jedna i niepodzielna – 300PLN. Nie licz na litość – po prostu musisz być lepszy!
22.03.16 r. – g. 19.00
Gdyńskie Centrum Filmowe – pl. Grunwaldzki 2
Slam poprowadzi:Wojciech Boros. Patronat honorowy: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk. Wstęp wolny!

*

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

We wtorek 15 marca o godzinie 17.00 w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się zebranie Gdańskiego Oddziału SPP. Nie spotykamy się zbyt często, więc tym bardziej ważnym jest, by wygospodarować trochę czasu i przybyć na spotkanie. 12.03. Bożena uczestniczy w zebranie ZG w Warszawie, więc będą najnowsze wiadomości. Bardzo proszę o rozważenie wszelkich kwestii, które powinny znaleźć się na porządku obrad naszego spotkania, by zebranie było nie tylko odnowieniem naszych wspólnych znajomości, ale przede wszystkim miało również charakter roboczy dla lepszego funkcjonowania naszego Oddziału.

*
20151222_170804

 

 

 

Szczęśliwych Świąt pełnych rodzinnego ciepła i miłości życzy zarząd SPP Gdańsk.

Niech pod świąteczną choinką znajdzie się radość, szczęście i życzliwość oraz wzajemne  zrozumienie i spełnienie wszelkich marzeń w Nowym Roku.

 

 

 

*

NOWOSIELSKI ZAPSzanowni Państwo, pierwszy prezes naszego gdańskiego oddziału SPP obchodzi zacny, zasłużony jubileusz oraz promuje dwie swoje ostatnie książki. Nie może zabraknąć nas na tej uroczystości, a mowa o niej w załącznikowym zaproszeniu. Liczymy na oryginalne życzenia, gratulacje, bo na scenę każdy zostanie wpuszczony. Będzie to też okazja, aby podzielić się przed świętami tradycyjnym opłatkiem. Serdecznie zapraszam i pozdrawiam, Bożena Ptak

*

ZaduszkiSPP Oddział Gdańsk zaprasza na XIII Pomorskie Zaduszki Artystyczne. Wspomnimy naszych członków SPP, którzy od nas odeszli, a teraz patrzą na nasze poczynania z góry. Polecajmy ich Bogu w opiece. Niech nam towarzyszą w dobrych sprawach i wspierają duchem działalność SPP.  Kliknij w obrazek, by poznać szczegóły.

*

Centrum Kultury w Gdyni, Gdynia InfoBox, Kwartalnik Artystyczny „Bliza” zapraszają na GDYNIA SLAM NR 13
Slam jest konkursem poetyckim, w którym każdy może się zmierzyć z każdym. Decyzję, który wiersz jest lepszy podejmuje publiczność, głosując przy pomocy dwóch kartek w różnych kolorach. Weź pięć własnych, nienagradzanych i niepublikowanych wierszy – stań w szranki. Nagroda jest jedna i niepodzielna – 300PLN. Dodatkowo zwycięski wiersz pojawi się na plakaciew jednej z infoboxowych witryn. Nie licz na litość – po prostu musisz być lepszy!
26.10.2015 r. – g. 18.00, Gdynia InfoBox – ul. Świętojańska 30. Slam poprowadzi: Wojciech Boros
Patronat honorowy: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk. Wstęp wolny!

*

W poniedziałek, 12 października br. o godz. 18.30, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. Nagrodzony nagrodą Grand Prix tegorocznego Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie dramat Moniki Milewskiej „Podróż na Księżyc” czytać będą aktorzy Teatru Wybrzeże: Mirosław Krawczyk i Krzysztof Gordon. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje prof. UG Małgorzata Jarmułowicz.
Wstęp wolny!
Zapraszamy.

*

22.09.2015

Kandyduję w wyborach Senatora RP jako taki jeż wyborczy – przemiłe zwierzątko, którego nie da się ani połknąć, ani zagłaskać. Wędrując po świecie zapamiętałem stare indiańskie przysłowie: „wielkość plemienia mierzy się siłą jego wrogów”. Kandyduję, bo oburza mnie sposób uprawiania polityki prowadzony przez partie polityczne, dla których najważniejszą sprawą są interesy partyjne i kłótnie polityczne, a nie interesy Człowieka i Ojczyzny. Odnosząc to do indiańskiego przysłowia należę do największego plemienia, bo moimi konkurentami w Okręgu 64 w Gdyni są kandydaci potężnych partii PiS i PO.
W wyborach do Sejmu i Senatu 2015 jestem jedynym niezależnym kandydatem w całym województwie pomorskim, przeciwnikiem kłótni politycznych i przedstawicielem ludzi bezpartyjnych. Wszyscy inni kandydaci, nawet bezpartyjni, są trzymani na partyjnych smyczach, a po wybraniu zostanie im nałożony kaganiec dyscypliny partyjnej. Proszę o szerokie poparcie podczas wyborów wszystkich ludzi z najsilniejszego plemienia! Więcej informacji na mojej stronie: jfwojcik.prv.pl  w folderze aktualności.

Kpt. ż. w., wiceprezes Józef Franciszek Wójcik

*

20.08 2015  Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu
Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego O LIŚĆ DĘBU, którego
organizatorem jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego i
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Płock oraz do
rozpropagowania konkursu w lokalnym środowisku artystycznym.
Uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu, która odbędzie się w
listopadzie 2015 r., będzie towarzyszył  koncert poezji śpiewanej i
program poetycki.
Plonem konkursu jest starannie wydany tomik wierszy nagrodzonych,
wzbogacony fotografiami członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego
im. Aleksandra Macieszy.
Zestawy wierszy prosimy nadsyłać do 20 września br. na adres: Książnica
Płocka ul. Kościuszki 6, 09-402 Płock.
Kontakt do organizatorów:
Ewa Luma – Kierownik działu oświatowo-edukacyjnego Książnicy Płockiej
tel. 24 268 00 33

*

Ogólnopolski Konkurs Poetycki pt. „Recepta na wiersz”

Organizator: Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego

I NAGRODA – 5000 PLN

II NAGRODA -€“ 3500 PLN

III NAGRODA – 2000 PLN

i cztery wyróżnienia po 500 zł każde. 

Więcej informacji na stronie www.muzeumfarmacji.pl w zakładce „Konkurs poetycki”.

*

W dniach 31 lipca – 02 sierpnia 2015 r. na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni odbędzie się IV Nadmorski Plener Czytelniczy. Otrzymałem zapewnienie od organizatorów, że dla SPP Oddział Gdańsk wydzielą miejsce, w którym będziemy mogli zaprezentować swoją twórczość, sprzedawać i podpisywać książki. Bardzo proszę o niezwłoczną informację, kto z koleżanek i kolegów weźmie udział w Plenerze. Gdy się pospieszymy, to organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki – firma Murator EXPO – zamieści w informatorze nazwiska naszych autorów biorących udział w Nadmorskim Plenerze Czytelniczym.
Proszę o odpowiedź na mój adres mailowy: jfwojcik@wp.pl  bądź telefonicznie 513 008 277
Pozdrawiam, Józef Franciszek Wójcik

*

*

30 czerwca o 18:00

Muzeum Wejherowo w mieście Wejherowo

 Powieść Eugenii Drawz „W cieniu Piaśnicy” jest niezwykłą prozą nawiązującą do wojennej tragedii, która rozegrała się w oddalonym o dziesięć kilometrów od Wejherowa Lesie Piaśnickim. Tam Niemcy rozstrzelali ponad 12 tysięcy osób, głównie Polaków, ale także Czechów, Niemców, Żydów.

Zasadniczym wątkiem tej prozy jest problem winy i sumienia jednego ze współsprawców tego mordu, Paula Reinharda z Elmshorn, Niemca, w powiązaniu z potomkinią ofiary – mieszkanką Wejherowa. Autorka bardzo sugestywnie opisuje ich relacje. Przywołuje z literackim zacięciem tragedię z czasów wojny i współczesne realia społeczne Wejherowa i jego okolic. Z wielką artystyczną sprawnością zarysowała postać głównej bohaterki powieści – Marii.
Książka Eugenii Drawz jest pierwszą powieścią w Polsce poświęconą Piaśnicy, miejsca wstydliwego nie tylko dla Niemców, ale i polskich komunistów, którzy objęli go przymusowym milczeniem, ponieważ zginął tam spory odsetek ludzi ze środowisk inteligenckich, przedwojennych działaczy samorządowych, osób duchownych Kościoła Rzymskokatolickiego.
Warto sięgnąć po tę interesującą lekturę, w której historia regionalna, kaszubsko-pomorska splata się najnowszymi czasami, a całość opierająca się na faktach historycznych i współczesnych ma wymowę jak najbardziej uniwersalną.

Stanisław Janke

*

Centrum Kultury w Gdyni, Przystań Poetycka „Strych” zapraszają na promocję debiutanckiego tomu wierszy Marcina Kleinszmidta „SKRÓTY” oraz tradycyjną akcję „Dorzuć do pieca!” czyli prezentację swojej twórczości (wiersz, fragment prozy) w drugiej części spotkania.
23.04.15 (środa) – g. 19.30
Cafe „Strych” – pl. Kaszubski 7B
Spotkanie poprowadzą:
Wojciech Boros i Paweł Baranowski
Wstęp wolny – zapraszamy!

*

Wielkanoc

 

Mile spędzonych Świąt Wielkanocnych, wszelkiej pomyślności i radości w życiu zawodowym i prywatnym, smacznego jajka, a także kolorowych spotkań z budzącą się do życia przyrodą życzy zarząd SPP Oddział Gdańsk.

 

 

*

Szanowni Państwo!
Zapraszamy do udziału w piątej edycji konkursu poetyckiego „PIÓRNIK 2015” – wystarczy nadesłać zestaw do pięciu wierszy w 3 egz. na adres Centrum Kultury w Gdyni, w nieprzekraczalnym terminie 30.04.15 (decyduje data stempla pocztowego). Wiersze należy opatrzyć godłem i dołączyć do nich wypełnioną kartę uczestnika. Szczegółowy regulamin, plakat i karta uczestnika są do pobrania pod adresem: http://www.ckgdynia.pl/category/konkursy/
Prosimy także o upowszechnienie informacji o konkursie.
Z poważaniem – Wojciech Boros/koordynator projektu

*

Szanowni Uczestnicy Konkursu Poetyckiego „Ukraińska Nadzieja”, przepraszamy za opóźnienia w ogłoszeniu werdyktu jury. Polska strona wytypowała już swoich nominowanych, ale obecna sytuacja polityczna sprawia, że trudno nam spotkać się z ukraińskimi partnerami, aby uzgodnić werdykt ostateczny. Nastąpi to na pewno do końca tego tygodnia, czyli do 29.03.br.. Na konkurs wpłynęło 160 wierszy z obu krajów. Tymczasem pozwalamy sobie ujawnić nasze kandydatury do nagród i wyróżnień oraz autorów, których wiersze warto opublikować w przygotowywanej antologii. Zaznaczamy jednak, że antologia jest publikacją autorską poety i tłumacza Eugeniusza Sobola, więc dobór tekstów należy do niego.
Nasi nominowani to /podajemy godła, pod którymi ukryli się autorzy/:
Godło „1971” – wiersz bez tytułu „żal/za dziewczyną/ …/”
Anastazja Sorpiszewska – „Ikonostas”
Godło „Odłamki” – „Jeszcze raz poczuć…”
Godło „Cyrk” – „Styczeń…”
Do antologii zaproponowaliśmy:
> > Godło „Belin” : „Znaczenie”
> > Godło „Andromeda”:” Widok z Bieszczadzkich Krupówek”
> > Godło „Maszu”: *** Tak długo szukasz fortecy…”
> > Godło „Pamiętnik”: „Śmierć i dziewczyna”
> > Godło „Belin” : „Ukrainka”
> > Godło „Alarm” :Cisza”

*

W piątek, 27 marca br. o godz. 18.00, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza do sopockiego Dworku Sierakowskich (ul. J. Czyżewskiego 12) na kolejne spotkanie w cyklu Wiersze na Piętrze. Gościem wieczoru będzie Marek Stokowski, poeta i prozaik, kustosz Muzeum Zamkowego w Malborku, autor nowej powieści Kino krótkich filmów”. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Kuczkowski.

Wstęp wolny.

*

Centrum Kultury w Gdyni, Przystań Poetycka „Strych” zapraszają na promocję debiutanckiego tomu wierszy DOMINIKI KASZUBY – „domy pasywne”.

25.03.15 (środa) – g. 19.30. Cafe „Strych” – pl. Kaszubski 7B

Spotkanie poprowadzą: Wojciech Boros i Paweł Baranowski

Wstęp wolny – zapraszamy!

*

Ewa Nawrocka serdecznie zapraszam na spotkanie w ramach cyklu „Spotkania z tradycją ” i promocję swojej książki benefisowej, we wtorek 24 marca o godz. 15.00, które odbędzie się w sali posiedzeń Rady Wydziału na parterze.

*

07.03.2015

Gratulujemy Pawłowi Huelle Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za wydaną w 2014 roku powieść „Śpiewajcie ogrody”.
Ani Czerwińskiej Rydel gratulujemy obecności w gronie nominowanych.
Witamy w Gdańskim Oddziale SPP nowych członków, którymi są:
ks. Jan Walkusz i Patryk Zimny

Patryk Zimny – ur. 1988 w Lęborku. Autor książek „Uchoko” (2010), „Przejście” (2012), „Mantry” (2015). Stypendysta Prezydenta Miasta Gdańska 2011, 2014. Stypendysta Marszałka Województwa Pomorskiego 2010, Stypendysta Fundacji Stanisławy Fleszarowej-Muskat (2014). Publikował m.in.: „Bliza”, „Odra”, „Topos”. Nagradzany. Mieszka w Gdańsku.

*

16.02  2015, wieczorem zmarł nasz Kolega stowarzyszeniowy Profesor Jerzy Samp, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, badacz, znawca historii literatury i kultury Pomorza XIX i XX w., autor setek artykułów związanych z tematem jego badań oraz ponad 30 książek m.in.:„Zaklętej stegny. Bajek kaszubskich”, „Bedekera Gdańskiego”, „Legend gdańskich” oraz trylogii: „Miasto czterdziestu bram”, „Miasto tysiąca tajemnic” i „Miasto magicznych przestrzeni”. W listopadzie ubiegłego roku przy okazji wydania książki „W Gdańskiej kapsule czasu” odbył się w Dworze Artusa benefis Jerzego Sampa, niestety z powodu choroby, bez udziału profesora. Jerzy Samp zmarł w wieku 64 lat.

*

Marylka  zaprasza:

MarylaMaryla1


*
11.02 2015 Karin Moder - Zastępca Naczelnika Wydziału Kultury
Serdecznie zapraszamy do składania kandydatur do nagród artystycznych - 
Galionów Gdyńskich za rok 2014. Dotyczy twórczości związanej z Gdynią za 2014 r.

*


 

oplatek1

 

Spotkanie opłatkowe Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk odbędzie się w dniu 05.01.2015 o godz. 16 00 w NCK ul. Korzenna 33/35.  Jak to dawniej bywało, dobrze przynieść z sobą co nieco, by to święto uświęcić i dłużej pogadać.

 

 

 


choinka

*

 

Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2015 życzą Członkowie  i Zarząd Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

 

*

Zaproszenie

 

*

„Kometa Cezara , meteor Napoleona, Król Słońce i inne , bardziej gwiazdkowe klimaty”
Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Francuskiej zaprasza na spotkanie gwiazdkowe poświęcone kosmicznym inspiracjom w twórczości eseistycznej, dramaturgicznej i poetyckiej Moniki Milewskiej, autorki między innymi książki „BOGOWIE U WŁADZY”, tomiku „PŁACZ KOMETY” oraz sztuk „PODRÓŻ NA KSIĘŻYC ” i „KOCHANKOWIE URANII”
poniedziałek 8 grudnia 2014r. godz. 18.00
Siedziba Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej, Gdynia, ul. Starowiejska 54/2

*

„Historia wspólnych wyrzeczeń – miłość”
8 listopada w Dworku Sierakowskich w Sopocie zgromadzili się przyjaciele i miłośnicy poezji Teresy Ferenc i Zbigniewa Jankowskiego. Słowno-muzyczny spektakl przygotowali artyści z Łodzi: Teresa Makarska, Włodzimierz Galicki, którym towarzyszył jazzujący saksofon Piotra Barona. Warto wspomnieć, że sopocka poetka w tym roku skończyła 80 lat i minęło równo 55 lat od jej twórczego debiutu. Koleżanki i koledzy z Gdańskiego Oddziału SPP składają Jubilatce gratulacje, życząc nieustającej weny, która zrodzi nowe wersy i tomiki, na które czekają czytelnicy.

*

1 listopada 2014, godz. 19.00
Centrum Świętego Jana, Gdańsk, ul. Świętojańska 50

W pierwszych listopadowych dniach wspominamy tych, którzy odeszli. Odwiedzamy cmentarze, porządkujemy groby, palimy znicze. 1 listopada w Centrum Świętego Jana w Gdańsku odbędą się XII Pomorskie Zaduszki Artystyczne i w krótkich epitafiach wspominać będziemy artystów, działaczy społecznych, animatorów kultury, którzy zmarli w mijającym roku. Przywołają ich aktorzy: Anna Kociarz i Maciej Konopiński. Zespół Słowiańska dusza, Ikenga Drummers i Tomasz Olszewski stanowić będą oprawę muzyczną uroczystości.
Serdecznie Zapraszamy

29.10.2014 (środa) – godzina 19.30

Centrum Kultury w Gdyni oraz Przystań Poetycka „Strych” zapraszają na spotkanie poetycko-muzyczne.

W programie:

– promocja płyty „Twoja nieobecność” Janusza Pierzaka & Mirelli Hinc
– akcja „Dorzuć do pieca”, czyli zaprezentuj swój wiersz

Spotkanie poprowadzą:
Wojciech Boros i Paweł Baranowski

Wstęp wolny –  Cafe „Strych”, Gdynia, pl. Kaszubski 7B

20.10. 2014

W  Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbyło się zebranie wyborcze Gdańskiego Oddziału SPP. Prowadziła je dotychczasowa wiceprezes Oddziału Bożena Ptak.
W wyniku wyborów prezesem Gdańskiego Oddziału SPP na kolejną trzyletnią kadencję wybrana została Bożena Ptak.
Do Zarządu zgłoszono czterech kandydatów: Wojciecha Borosa, Kazimierza Nowosielskiego, Józefa Wójcika i Bogusława Żyłko.
Po głosowaniu do Zarządu weszli: Kazimierz Nowosielski, Józef Wójcik i Bogusław Żyłko. Zarząd ukonstytuował się w następujący sposób:
Bożena Ptak – prezes
Józef Wójcik – wiceprezes
Kazimierz Nowosielski – skarbnik
Bogusław Żyłko – sekretarz

Wybrano też trzech członków Komisji Rewizyjnej oraz dwóch członków Sądu Koleżeńskiego.

Na zebraniu przeprowadzono też zainicjowaną przez Zbigniewa Zielonkę dyskusję o przyszłości Stowarzyszenia oraz spierano się na temat przebiegu i efektów czerwcowego Walnego Zjazdu SPP. Ustalono też, że osobą odpowiedzialną za kształt oddziałowej strony internetowej będzie wiceprezes Józef  Franciszek Wójcik.